T.S.M. Korosu

 ÇORUM BELEDİYESİ TÜRK SANAT MÛSİKÎSİ KOROSU KURULUŞU VE FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİLER

 

Çorum Belediyesi Türk Sanat Mûsikîsi Korosu ilk defa 01.09.2004 tarihinde kurulmuştur. Çorum Belediyesinin tarihinde ilk resmî Türk Sanat Mûsikîsi Korosudur. Koro Şefi Ömer Erdal Cerit’dir. Koro çalışmaları profesyonel sazlarla haftada iki gün yapılmakta ve bu çalışmalarda Nota-Solfej Dersleri, repertuar çalışmaları yapılmaktadır. Çorum Belediyesi TSM Korosu Şef Ömer Erdal Cerit yönetiminde yılda en az iki konser vermekte ve çeşitli etkinliklerde görev almaktadır.

 

Şef Ömer Erdal Cerit yönetimindeki Çorum Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu ilk defa müzikseverlerin karşısına, Devlet Tiyatro Salonu’nda 12 ve 13 Mayıs tarihlerinde çıktı. Sanat müziği severlere dolu dolu iki gün yaşatan, İki gün boyunca Türk Sanat Müziği’nin en seçkin parçalarını seslendiren koro üyeleri, sanatseverlerden tam not aldı. Hüzzam, Hicaz, Ferâhnâk, Rast, Uşşak, Kürdi Hicazkâr, Nihâvend, Kürdî, M. Kürdî ve Muhayyer makamlarındaki eserleri en güzel şekilde seslendiren koro üyelerine zaman zaman davetliler de eşlik etti.

 

Koromuza katılmak isteyen sanatseverler Çorum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne müracaatta bulunabilirler.

 

Koro Şefi Ömer Erdal Cerit Kimdir?

 

1948 yılında Çorum'da doğdu. 1954 yılından itibaren çocuk yaşlarda ciddi bir radyo dinleyicisi oldu. Radyo usul ve terbiyesinde sanat müziği okumalarını geliştirdi. İlk olarak 1970 yılında Çorum Devlet Tiyatro Salonu'nun açılışı münasebetiyle Halk Eğitim bünyesinde verilen konserde solist olarak görev aldı. Daha sonraki yıllarda sanat müziğine olan ilgisi artarak devam eden Ömer Erdal Cerit, Çorum Ticaret Sanayi Odası Sanat Müziği Korosunda görev aldı. ONKOSAV Musiki Topluluğunu oluşturdu. 9 Ocak 2014 tarihinden itibaren Çorum Belediyesi TSM Korosu şefliğini yürütmeye başladı. 

 

Kategori : T.S.M. Korosu