Şebeke suyundaki koku giderilecek…

Belediye Başkan Muzaffer Külcü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Sami Ceylan ile birlikte Çorum`un şebeke suyunun alındığı Yeni Hayat Barajı`na giderek buradaki çalışmalar hakkında bilgiler aldı.


Ziyarette Belediye Başkan Yardımcıları Turhan Candan ve Alper Zahir de hazır bulundu. Burada yapılan çalışmalar hakkında bir açıklama yapan Başkan Külcü, özellikle yaz aylarında sıcaklıktan

dolayı suda demir ve mangan biriktiğini, biriken demir ve manganın suyun zeminine indiğini bildirdi.

Külcü, daha sonra şunları söyledi. “Türkiye`deki bütün barajlarda olduğu gibi Yeni Hayat Barajı`nda da su baraj zemininden alınıyordu. Şebeke suyunun koktuğu yönündeki şikayetlerden dolayı biz de bir çalışma başlattık. Bu konu ile ilgili bazı Belediyelerle ve DSİ ile görüşmelerimiz oldu. Yaptığımız görüşmelerde bu sıkıntıyı dört dörtlük giderecek bir sistemin olmadığını tespit ettik. Bunun üzerine Belediyedeki mühendis arkadaşlar bir sistem geliştirdiler.

Şu anda Yeni Hayat Barajının derinliği 22 metre. Şebeke suyu da barajın zemininden alınıyor. Yani 22 metre derinlikten alınıyor. Biz, suyu 22 metre derinlikten değil zeminden 15 metre yüksekten almaya karar verdik. Bu sistem ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Buradaki çalışmayı bir hafta, 10 gün içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.Yapılmaya devam eden bu sistemin maliyeti yaklaşık 30-40 bin lira civarında. Bütün malzemeleri ve işçili tamamen belediye bünyesinden karşılanıyor. Biz bu işi önce ihale ile bir firmaya verelim dedi. Bir kaç firma ile görüştük. Görüştüğümüz firmalardan kimisi bu iş için 400 bin lira teklif etti, kimisi 700 bin lira teklif etti. Biz de fiyatların pahalı olduğunu düşünerek kendimiz yapmaya karar verdik”; dedi.Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, daha sonra barajın ortasında şamandıradaki çalışmaları incelemek üzere bota binerek buradaki yapılan çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.


14 Temmuz 2010
322 kez görüntülendi