Karakaya;Basın Kamusal Bir Görev Yapıyor…

Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan, farklı görüşlerin seslendirilmesine olanak sağlayan basının demokrasinin temel kurumlarından birisi olduğuna dikkat çeken Belediye Başkan Vekili Nurettin Karakaya, kamuoyunu doğru bilgilendirme, haber verme, eleştiri yapma, yönetimi denetleme, yanlışlıkları dile getirme gibi birçok konuda sorumlulukları bulunan basının bu yönüyle kamusal bir görev yaptığını ifade etti.

Ülkelerin gelişmesi ve modernleşmesinde çok önemli ve zor bir görev üstlenen basının, habere ulaşmada ve elde ettiği bilgileri kamuoyuna doğru ve eksiksiz aktarmada her türlü otoriteden bağımsız, evrensel meslek ölçütleriyle görevini yerine getirebilmesi gerektiğinin altını çizen Belediye Başkan Vekili Nurettin Karakaya, basının kendi içinde otokontrol sistemini oluşturması ve dünyadaki her türlü gelişmeyi takip ederek yapılanmasının basının kendi etkinliğini artıracağını kaydetti.

Açıklamasında Ülkemizin çağdaşlaşma sürecinde büyük rol üstlenen yerel basının desteklenmesinin önemini de vurgulayan Belediye Başkan Vekili Nurettin Karakaya, “Çorum Belediyesi olarak imkanlar ölçüsünde yerel basınımıza destek olmaya çalışıyoruz. Bu desteğimiz giderek artan bir şekilde devam edecektir. Meslek örgütleri, basın çalışanlarının haklarının korunması ve basının çalışma ilkelerinden ödün vermeden görev yapması konusunda öncü olmalı, tüm basın çalışanları bu değerleri savunmalıdır. Sansürün kaldırılışının yıldönümünde basınımıza çalışmalarında başarılar diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum”; dedi.

26 Temmuz 2010
235 kez görüntülendi