Kırkpınarı aratmayan güreş…

Nazmi Avluca Spor Tesisleri`nde sahada gerçekleştirilen güreşlere hem pehlivanların hem de seyircilerin yoğun katılımı oldu. Güreşleri izlemek için gelen güreşseverler tribünleri doldurdu.


Güreşleri Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile Valisi Nurullah Çakır, Merkez Valisi, Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Dalmaz, AKP Çorum Milletvekili Agah Kafkas, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Hakan Saraç,Emniyet Müdürü Necmettin Emre, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Kulüpleri Daire Başkanı Nurettin Özen, Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Önder Yahşi, Rudika Maria Yahşi ve Mehmet Ayan, AK Parti İl Başkanı Faruk Özkader, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Sami Ceylan, Antalya Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek, Çorum Belediye Başkan Yardımcıları Nurettin Karakaya, Zeki Gül, Alper Zahir, Turan Candan ile Çorum’un bazı ilçe ve belde belediye başkanları ile bazı oda başkanları ile çok sayıda davetli de izledi.


12 boyda toplam 333 güreşçinin mücadele ettiği yağlı güreşlerde baş pehlivanlık için 27 güreşçi kıyasıya güreşti.

Oldukça zorlu geçen müsabakalar sonucu Kocaeli`nden Gökhan Arıcı ile Samsun`dan Fatih Atlı finale yükseldi. Akşam karanlığında devam eden baş pehlivan güreşlerinin finali nefesleri kesti. İki güreşçi normal sürede birbirlerine üstünlük sağlayamadı. Uzatmada da üstünlük sağlanamayınca rakibine iki ihtar verdiren Gökhan Arıcı bu yılki güreşlerin şampiyonu oldu.


Çorum Belediyesi Geleneksel Yağlı Karakucak Güreşleri`ne ulusal basın da ilgi gösterdi. Dünya Güreş Yazarları Derneği Başkanı Ali Gümüş`ün yanı sıra TRT Haber Ekibi, TRT Canlı yayın ekibi, Avrasya Televizyonu güreş alanından canlı yayınlar yaparak Çorum güreşini tüm Türkiye`ye izlettirdiler.


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü Yağlı Güreş Müsabakalarında yaptığı konuşmasında Çorum`un güreşte rakipsiz olduğunu belirterek, “Yiğidin harman olduğu Çorum`da artık yapılan güreşler Anadolu`nun Kırkpınarı olacak”; diye konuştu.


Çorum bugün, güreş tarihi açısından çok önemli bir günü yaşadığını belirten Başkan Muzaffer Külcü, “Çorumumuza bu güzelliği tattırmak, bu heyecanı bizlere yaşatmak için şehrimize gelen tüm yiğitlerimizi Çorum adına sevgiyle muhabbetle selamlıyorum. Bugün burada adını anmamız gereken Adil Candemir, Mahmut Atalay,Hamit Kaplan ,Kazım Özdemir( Çitlili Kazım) ve daha adını şimdi hatırlayamadığımız vefat etmiş tüm yiğitlerimize , büyüklerimize de Allah`tan rahmet diliyorum. Bugün burada gerçekten güzel bir tabloya tanıklık ediyoruz. Herşeyden önce bu tabloyu güzel kılan, bu tabloyu anlamlı hale getiren şey her kesimden ve her yaş gurubundan insanımızın diz dize ,omuz omuza bu alanı doldurmuş olmasıdır.

Güzel bir heyecanı paylaşmak için bir araya gelinmiş olunmasıdır önemli olan. Biliyoruz ki güreş; aziz milletimizin karakterine en uygun spor dallarından biridir. Çünkü güreş cesarettir, çünkü güreş mertliktir, çünkü güreş er kişinin işidir, yiğidin işidir. Onun için Çorum `yiğidin harman olduğu yerdir` denir. Bu, laf olsun diye söylenmiştir bir söz değildir öyle”; diye konuştu.


Çorum Belediyesi olarak er kişinin işi, yiğit adamın işi dediğimiz ata sporumuz güreşi; daha da geliştirmek, yaygınlaştırmak özellikle de gençlerimizin güreşe olan ilgilerini canlı tutmak için bu programları düzenlediklerini anlatan Başkan Külcü, “Bildiğiniz gibi tarihi Kırkpınar Güreşleri dışında da Anadolu`nun diğer illerinde benzer yağlı ve karakucak müsabakaları yapılıyor.


Bizim Çorum Belediyesi olarak bu alandaki hedefimiz, Geleneksel Çorum Güreşlerini ikinci Kırkpınar Güreşleri haline getirmektir. Biliyoruz ki bunun için çok çalışmamız gerekecek ve çalışacağız. İnanıyoruz ki dün hem bizim yaptıklarımızdan hem de başkalarının yaptıklarından bugün daha güzelini yapmak mümkündür. Çorum Belediyesi olarak bizim vizyonumuz da tam olarak budur.”; dedi.


Belediye Spor Kulübünün adeta minik yavrularımızın ve gençlerimizin ikinci adresi haline, sıcak yuvası haline geldiğini hatırlatan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Bugün itibariyle kulübümüz bünyesinde gerek takım sporlarında gerekse bireysel spor dallarında olmak üzere 1000 evladımız spor yapmaktadır. Burada ki amacımız ise yavrularımızın hem başarılı hem sağlıklı hem de ahlaklı birer birey olarak yetişmesini sağlamaktır. Elbette bu birçok branşın içinde bazıları ile daha fazla ilgileniyoruz. Bu anlamda güreş de en fazla alaka gösterdiğimiz branşlardan birisi. Belediye Spor bünyesinde 2009 sezonunda 10 sporcu ile kurulan güreş kulübümüz 2010 yılında 13 sporcunun daha katılmasıyla toplam 23 `e ulaşmıştır. Şunu bu vesile ile özellikle ifade etmek istiyorum ki bu evlatlarımızın hepsi de Çorumludur, Çorumun evladıdır. İnşallah bunlardan önümüzdeki yıllarda

Çorum adına büyük başarılar göğsümüzü kabartacak madalyalar bekliyoruz. Gençler Olimpiyat 2. Güreşçimiz Musa Gedik Kulübümüze kazandırdık. Artık Belediyespor da mücadele edecek. Yine şu anda Belediye Güreş Kulübümüzde önceki yıllarda birçok kategoride derece elde etmiş çok yetenekli ve başarılı güreşçilerimiz var. Ben inanıyorum ki bu sporcularımızın hepsi yakın dönemde çok daha büyük başarılara imza atacaklar ve Türkiye , Avrupa ve olimpiyat ve dünya derecelerini şehrimize kazandıracaklar.”; Şeklinde konuştu.


Yapılan güreş sonunda Baş Pehlivanlığı Dün yapılan güreşler sonunda boylarında ilk üç sırasıyla alan güreşçiler şöyle: Baş: 1. Gökhan Arıcı (Kocaeli), 2. Fatih Atlı (Samsun), 3. Salih Durmaz (Tokat), 3. Serhat Gökmen (Kocaeli).

BaşaltI : 1. Ahmet Selbest (Çorum), 2. Onur Balcı (Tokat), 3. İsmail Varol (Antalya), 3. Erkan Ertan (Kocaeli).

Sembol: 1.Ufuk Sarıtaş, 2. Gökhan Damatoğlu, 3. Mustafa Uzunel, 3. Furkan Damatoğlu.
Minik1: 1. Emirhan Damatoğlu, 2. Seyfi Öncü, 3. Zafer Coşkun, 3. Bilal Akbıyık.
Minik 2 : 1. M.Doğan Özkaya, 2. A.Kerim Şekerci, 3. Bayram Doğan, 3. Y.Emre Öner.

Teşvik: 1. Hamza Çaylak, 2. Ferdi Kılınç, 3. Mustafa Karaaytu, 3. Sefa Şakar.
Tozkoparan: 1. Mimar Sinan İşler, 2. Şükrü Çakır, 3. Erdem Çevik, 3. Hasan Günay.
Deste Küçükboy: 1. Fatih Erdin, 2. Kürşat Korkmaz, 3. Osman Sarıdemir, 3. Selçuk Şahin.
Deste Ortaboy: 1. Ömer Altunbay, 2. Emre Sarıbaş, 3.Yasin Yamanoğlu, 3. Hakan Doğan.
Deste Büyükboy: 1. Fatih Yerli, 2. Muammer Dündar, 3. Mehmet Yozgat, 3. Hakan Ocak.
Küçük Ortaboy: 1. Ümit Özcan, 2. Mehmet Karakaş, 3. Fatih Yaşarlı, 3. Kerim Şentürk.
Büyük Orta : 1. Şakir Atak, 2. Faruk Koca, 3. Fikret Genç, 3. Halis Küçük.


04 Ekim 2010
517 kez görüntülendi