Çorum Güreşe Tarih Yazdı…

Belediyemiz tarafından Nazmi Avluca Spor Tesislerinde yapılan Geleneksel Karakucak ve Yağlı Güreşlerinin başarıyla tamamlandığını söyleyen Güreş Antrenörü ve Akdeniz TV Spor Koordinatörü Gazanfer Özdemir Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`yü tebrik etti.

Kırkpınar Eski Başpehlivanı Mehmet Ali Susuz ile birlikte Başkan Muzaffer Külcü`yü ziyaret eden Gazanfer Özdemir, Çorum`da gerçekleştirilen yağlı güreşlerin Anadolu`nun Kırkpınarı olduğunu söyledi.

Gazanfer Özdemir, “Çorum Belediyesi Geleneksel Karakucak ve Yağlı Güreşleri, büyük mücadeleye sahne oldu. Kırkpınar`da güreşen 27 pehlivan Çorum`da ter döktü. Asrın Güreşçileri arasında yer alan Ahmet Taşçı ilk defa Çorum`da güreşti. Organizasyonu ile, seyircisi ile büyük bir güreş müsabakasına sahne olan Çorum`da böylesi güzel bir Güreş organize eden başta Belediye Başkanı Muzaffer Külcü olmak üzere Belediyespor Kulübü Başkanı Zeki Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Karakaya ile tüm Belediye çalışanları, emeği geçen herkesi kutluyor, tebrik ediyoruz. Bu yıl adeta Anadolu`nun Kırkpınarı olan bir güreş müsabakasını bizlere izlettikleri için teşekkür ediyoruz”; diye konuştu.


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise Çorum`un yiğidin harman olduğu yer olduğunu ifade ederek, “Topraklarında Hamit Kaplan, Adil Candemir, Tefik Kışları, Mahmut Atalay gibi günümüzde Nazmi Avluca, Bayram Özdemir, Musa Gedik gibi Dünya, Avrupa ve Olimpiyat Şampiyonları yetiştiren bir il olarak güreşe bakışımız çok farklıdır. Biz güreşleri önemsiyor, destekliyoruz. Zevkli ve çekişmeli geçen güreşlerimiz izleyenler tarafından takdirle karşılanmıştır.”; dedi.

Yağlı Güreşlerin yapıldığı 3 Ekim tarihini bir başlangıç olarak belirlediklerini ifade eden Muzaffer Külcü, “Çorum`un göğsünü kabartan milli güreşçilerimizin yetişmesi gibi çiğitten güreşçi yetiştirmek ve Türk güreşine kazandırmak amacıyla bir başlangıç olarak kabul ediyoruz. Belediye olarak bundan sonra Çorum`da yetişen güreşçilerimize Belediyespor bünyesinde kurulan Güreş takımı ile sahip çıkacağız. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız güreşlerin daha iyisini, daha geniş kapsamlısını daha güzelini yapmaya çalışacağız”; diye konuştu.


05 Ekim 2010
266 kez görüntülendi