Başkan Külcü Engelliler Gününü kutladı…

Dünya engelliler günü vesilesiyle yayınladığı mesajında Başkan Külcü, engelliler konusunda herkesin üzerine düşeni yapmak durumunda olduğunu belirterek, “Nüfusunun %12,9″unun oluşturan engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak, kendilerine yetebilen bireyler olarak hayatlarını sürdürmek için gerekli olan her desteği sağlamak “Sosyal Devlet”; olmanın önemli bir gereği olduğu kadar belediye olarak bizim de temel hedefimizdir. ” dedi.
Engelli durumunda olan insanlarımızın yaşama sevincini diri tutacak en küçük çalışmanın çok değerli olduğunu ifade eden Başkan Muzaffer Külcü, önemli olanın hayatın normal akışı içinde bu insanlarımızın günlük yaşamını idame ederken karşılaştıkları zorlukları azaltmak, yasalardan ve toplumun yaşam alışkanlıklarından kaynaklı engelleri kaldırmak olduğunu söyledi.


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Bütün dünyada kutlanan 3 Aralık Günü`nü, sadece yılın bir gününde değil her zaman bu konuda toplumda süreklileşen bir duyarlılığın sağlanması biçiminde okumak daha anlamlı. Bilimsel veriler, araştırmaya dayalı soğuk rakamlar sorumluluklarımızın ne denli büyük olduğunu hatırlatıyor. Bu kapsamda Çorum Belediyesi olarak özürlülerimize yönelik olarak engelli vatandaşlarımızın hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri için önlemler almaya çalışıyoruz. Kentimizde yaya yolları engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak yeniden yapılıyor. Yeni düzenleme ile özellikle görme özürlü vatandaşlarımız kabartmalı olarak yapılan yaya yollarında rahatça hareket etme imkanı bulacaklardır. Engelli vatandaşlarımızın sahip oldukları hakları öğrenmeleri amacıyla açıklamalı Gerekçeli Özürlüler Kanunu`nu anlatan kitap bastırdık. Engelli vatandaşımıza akülü araç temin ettik. Ancak bunlar yeterli değildir. Engelli vatandaşlarımıza ne yapsak azdır”; diye konuştu.

İnsanı; yeryüzündeki en değerli varlık olarak gören bir anlayışın mensupları olarak toplumumuzun bu kadar büyük bir bölümünü yakından ilgilendiren bu anlamlı gün de özürlü vatandaşlarımıza yönelik duyarlılığımız had safhaya çıktığını kaydeden Başkan Külcü, “Kendi kültürel ve değer yargılarımızın tavsiye ettiği kardeşlik ve dayanışma duyguları da bunu öngörmektedir. Çeşitli engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır. Belediye olarak hiçbir özürlü vatandaşımıza zihinsel ve bedensel özürleri nedeniyle ayrımcılık yapılması müsaade edilmeyeceği de özürlülere yönelik bakış açımızı açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır.”; dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelli vatandaşlarımız için sosyal devlet olabilmenin gereği olan daha uygun koşulların sağlandığı günler dileyen Başkan Külcü, “Tüm engelli vatandaşlarımızı kutluyor ve Aileleri ile sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam geçirmelerini diliyorum”; diye konuştu.

03 Aralık 2010
206 kez görüntülendi