Hz. Hüseyin, şehadetinin 1330. Yılında anıldı…

Belediyemiz tarafından düzenlenen `Şehadetinin 1330. yılında Hz. Hüseyin` panelinde, Hz. Hüseyin`in şehadetinin toplumsal etkileri ve günümüze yansımaları konuşuldu.


Kültür Düğün Salonu`nda gerçekleştirilen ve Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Okumuş`un oturum başkanlığını yaptığı panele konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kurt, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Acar ve AK Parti İstanbul Milletvekili Tarihçi-Yazar Reha Çamuroğlu katıldı.Müftü Ahmet Çelik`in selamlama konuşmasının ardından Belediye Başkan Vekili Zeki Gül`ün açış konuşmasıyla devam eden programda Zeki Gül, “Hz. Hüseyin bizlerin yani Hz. Peygambere ümmet olanların ortak bir değeridir. Hz. Muhammed’in Ehl-i Beytinden olan Hz. Hüseyin sevgisi bizleri birbirimize yaklaştıran, gönüllerimizi okşayan, ruhlarımıza serinlik veren bir sevgidir. Biz, Hz. Muhammed’ e nasıl güçlü bir sadakat ve sevgi ile bağlı isek O’nun mübarek torunu olan Hz. Hüseyin’e de öyle bağlıyız. Biz, Hz Muhammed’e nasıl bir özlem duyuyorsak O’nun sevdiklerine ve en başta Ehl-i Beyt’ini de aynı özlemi duyuyoruz.”; dedi.Daha sonra panelde konuşan panelistler Mazlum Hz. Hüseyin, Hz. Hüseyin`in Yezid`e biat etmemesinin nedenleri, Hz. Hüseyin`in şehadetinin toplumsal etkileri ve İslam Kültürü`nde Hz. Hüseyin`in yeri konularında salonu dolduran dinleyicilere bilgi verdiler.

Panel sonunda panelistlere plaket ve leblebi ikram edildi. Panelin çıkışında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen `Şehadetinin 1329. Yılında Hz. Hüseyin` panelinin kitapçığı Çorum Belediyesi tarafından panele katılanlara hediye edildi.

Çok sayıda davetlinin yer aldığı panelde Belediye Başkan Vekili Zeki Gül, İl Genel Sekreteri Yakup Keleş, Müftü Ahmet Çelik, AK Parti İl Başkanı Faruk Özkader, Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Karakaya da hazır bulundu.


20 Aralık 2010
219 kez görüntülendi