Dönüşüm Devane’den Başladı…

Çorum Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) iş birliğiyle başlatılan kentsel dönüşüm projesi, ”Devane, Farabi ve Arasta” bölgeleri olmak üzere üç etaptan oluşurken, Çorum için tarihi bir karar sayılan projenin ilk adımı Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün yoğun girişimleri sonucu Kunduzhan Mahallesi’ndeki Devane bölgesinde başlatıldı.


Devaneden başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesinin tarihi bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Kunduzhan Mahallesi Muhtarı Kadir Akçal, “Belediyemiz Kunduzhan Mahallesi, Çöplü Mahallesi, Ulukavak, Kale Mahallesinde kentsel dönüşüm planlaması yaptı ve ilk olarak da Kentsel Dönüşüm Projesinin Kunduzhan Mahallesinden başlatılması mahalle halkı olarak bizleri mutlu etti. Belediye Başkanımızın bu çalışma azmi ile başaramayacağı hiçbir şey yok. Biz mahalle halkı olarak başkanımızın arkasındayız”; şeklinde konuştu.


Çorum`un kaderini değiştirecek bir projeyi başlattıklarını ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise projenin ilk etabının 28 bin metrekare alandaki gecekonduların yıkılmasıyla başladığını söyledi.

Külcü, kentsel dönüşümün kent için tarihi bir adım olduğunu dile getirerek, ”Bu proje Karadeniz fıkralarına benzemeye başlamıştı. Yıkıldı, yıkılacak derken çok zaman geçti. 90 bin metrekarelik bir alanda kentsel dönüşüm yapılacak. Modern bir çehreye kavuşmasını istediğimiz bu alanların 54 bin metrekaresi özel mülkiyete, 36 bin metrekaresi ise kamuya ait. Biz istiyoruz ki, halkımız yıkılan evlerinin parasını almak yerine bir kaç yıl sonra çok kıymetlenecek olan bu mahalleden evlerini alsın” dedi.

Mahalle sakinleriyle görüşülerek yıkım için gerekli kararın alındığını ifade eden Külcü, amaçlarının kimseyi mağdur etmek olmadığını belirterek, ”Kentsel dönüşüm devletin vatandaşın elindeki arsasını alıp müteahhitlik yapması demek değildir. Dönüşüm sonucunda buradaki vatandaşların hayat standartları da yükselecek. Bu komple bir değişim ve dönüşümdür. Amacımız kimseyi mağdur etmek değil, daha iyi şartlarda yaşamanıza imkan sağlamak ve şehrimizin çehresini değiştirmektir” diye konuştu.Kentsel Dönüşüm projesini başlatan yıkım törenine Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile birlikte Belediye Başkan Yardımcıları Alper Zahir, Turan Candan, Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Ahmet Özler, AK Parti Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları ile mahalle sakinleri katıldı.

24 Aralık 2010
438 kez görüntülendi