Engelliler için rehabilitasyon merkezi kuracağız…

Belediye Başkan Muzaffer Külcü, Buharaevler`de engelliler yararına Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde finansı Belediye tarafından karşılanmak üzere rehabilitasyon merkezi kuracaklarını söyledi.


Başkan Muzaffer Külcü, yerel yönetimlere özürlülerle ilgili mevzuatları tamamlamaları için 2012 yılına kadar süre verildiğini ifade ederek, Çorum Belediyesi`nin bu konuda önemli adımlar attığını ifade etti.

Buharaevler`de Perşembe Pazarı`nın yanına bir kompleks yapacaklarını anlatan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Bu projeye 2011 yılında başlayıp 2012 yılında bitireceğiz. Bu yapının bir bölümü spor salonu olacak. Bir kısmı sosyal etkinlik için düzenlenecek. engelliler yararına Milli Eğitim ile işbirliği içerisinde maliyeti belediyemiz tarafından karşılanmak üzere rehabilitasyon merkezi kuracağız”; dedi.


Cumhuriyet tarihinin özürlüler ile ilgili en kapsamlı çalışmalarının bu hükümet döneminde yapıldığını kaydeden Külcü, “Engelliler Kanunu`nun Türkiye`de atılması gereken geç kalınmış bir adım olduğunu belirtmek istiyorum. Eğer biz hayatını daha kolay yaşayan insanlar olarak üzerimize düşenleri yaparsak 8.5 milyon insanın özrü küçük bir eksiklik olarak kalır. Asıl özür, asıl engel bir uzvunun eksik olması değildir. Hayatımızdaki insanları ötekiler olarak görmektir engel. Türkiye`nin yaşamış olduğu değişimi önemsiyorum.


2012 yılı bizim için de özürlüler için de çok önemli bir yıl. Bu yıl içerisinde 100`e yakın engelli aracımızı Avrupa`dan hibe yolu ile getirerek ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Bundan sonra da altı aylık veya bir yıllık aralıklarla raporu olanlara engelli araç tahsis etmeye devam edeceğiz. İlk partisinin hazırlıklarını yapıyoruz. Kaldırım taşlarını yapıyoruz. Parkları engeliler için düzenliyoruz.”; şeklinde konuştu.


28 Aralık 2010
375 kez görüntülendi