Sağlık Müdürlüğü Obeziteye savaş açtı…

Dün bu konuyla ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül`ü makamında ziyaret eden İl Sağlık Müdür Yardımcısı İsmail Aran, Türkiye`de son yıllarda obezitenin hızlı artması nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programının il düzeyinde yürütülmesi için Çorum`da Obezitenin Önlenmesine Yönelik Eylem Planı programı uygulanacağını bu konuda Çorum belediyesinden destek beklediklerini söyledi.


İsmail Aran, obezitenin görülme sıklığının Türkiye`de giderek arttığına dikkat çekerek “Amacımız çocuklarımızı ve gençlerimizi etkileyen bu hastalıkla etkin şekilde mücadele etmektir. Önceliğimiz bu hastalıkla ilgili toplumun bilgi düzeyini artırıp yeterli dengeli ve düzenli beslenmelerini sağlamaktır. Tabi ki bunların yanı sıra bireyleri fiziksel aktivite yapma alışkanlığı kazandırmaya da teşvik edeceğiz”; dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Türkiye`de obezitenin artmasının gelecek nesiller açısından tehlikeli yarattığına değinerek bu hastalığın kalp damar, diyabet, kanser, hiper tansiyon gibi rahatsızlıklara neden olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığının hazırladığı ve Çorum Sağlık Müdürlüğü tarafından uygulanacak olan bu eylem planının faydalı olacağına inandığını ifade eden Zeki Gül, belediyenin böyle hayati bir konuyu desteklememesinin mümkün olmadığını açıkladı.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı İsmail Aran`ın Zeki Gül`e yaptığı ziyarette Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ersoy ve Eğitim Şube Müdürlüğü Obezite Birim Sorumlusu Gülcan Akfidan` da hazır bulundu.

07 Şubat 2011
347 kez görüntülendi