Belediyemizden yeni bir eser daha…

Belediyemiz, ilimize yazılı bir eser daha kazandırdı. Belediye İbrahim Gösterir`in ` Örnekli-Tanıklı Çorum Ağzı Sözlüğü` eserini kitap haline getirdi.

Belediye Başkan Vekili Zeki Gül, Çorum Belediyesinin bir çok eseri yazılı hale getirerek Çorum tarihine önemli katkılar bulunduğuna dikkat çekerek bu eserlerin özellikle gelecek nesiller için önemli birer kaynak olacağını söyledi.

Bir milletin olmazsa olmaz şartlarından birinin de dili olduğuna dikkat çeken Zeki Gül, “Millet olmanın ölçüsü olan dilimizi korumanın, geliştirmenin bir ödevimiz olduğunun bilincinde olmalıyız. Tümdengelim yöntemiyle düşünürsek milli dil, şive ve yöresel ağızların toplamından oluşmaktadır. Yöresel ağız ve şivelerin önemi bu açıdan büyüktür”; dedi.


Başkan Vekili Gül, Öğretmen İbrahim Gösterir`in büyük emekler sarf ederek hazırlamış olduğu `Örnekli Tanıklı Çorum Ağzı Sözlüğü` kitabının özellikle araştırmacı, akademisyen ve öğrencilere faydalı olacağını kaydederek daha öncede buna benzer bir eser yayınladıklarını yoğun talep üzerine tekrar böyle bir eseri yazılı kaynak haline getirdiklerini bildirdi.

Başarılı eserlere sahip çıkmanın Belediyelerin sosyal bir görevi olduğunu bu anlayışla başarılı sanatçı ve yazarlara destek vererek bu görevi yerine getirmeye çalıştıklarını anlatan Gül, bu eserden edinmek isteyen kişilerin Çorum Belediyesi Kent Arşivine müracaat edebileceklerini açıkladı.

25 Şubat 2011
203 kez görüntülendi