HİTİTLER, ÜNİVERSİTEYE GİRDİ

Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ), Hitit Üniversitesi, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ile Çorum Vakfı Ankara İl Başkanlığı`nın ortaklaşa düzenlediği “Hititler Üniversitelerde”; etkinliği 24 Ekim Pazartesi günü TOBB ETÜ Sosyal Tesisleri`nde başladı. Programın açılış törenine Anayasa Mahkemesi Üyesi hemşehrimiz Recep Kömürcü, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı hemşehrimiz Necati Şahin, Çorum Vali Yardımcısı Hüseyin İçten, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Ankara`da ikamet eden çok sayıda Çorumlu vatandaş ile ve TOBB ETÜ öğrencileri de katıldı.


28 Ekim Cuma gününe kadar açık kalacak olan sergilerin gezilebileceği “Hititler Üniversitelerde”; programının ilk gününde Prof. Dr. Aygül Süel ve Prof. Dr. Tayfun Yıldırım`ın katılacağı söyleşi gerçekleştirildi. Çorum Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından hazırlanan ve ünlü manken Ece Gürsel`in de baş manken olarak yer aldığı defile, misafirlere İskilip Dolması ve sıcak Çorum Leblebisi ikramı ile devam etti.


Dünyaca ünlü ressamların Ressamlar Buluşması adı altında Çorum`da yaptıkları resimlerden oluşan ve Çorum Belediyesi Kent Müzesi`nde yer alan resim sergisi de etkinlik boyunca ziyarete açık tutulacak. Ayrıca Nilgün Ayşecik Çevik, Hünsa Dişbudak ve Neslihan Balakan`ın sergileri de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Hititler Üniversitelerde programının 3.sü 24 Ekim Pazartesi günü TOBB ETÜ Sosyal Tesisleri`nde başladı. Etkinlik protokol konuşmalarıyla başladı. Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, açılışta yaptığı konuşmada Çorum`un, Anadolu`nun geçiş noktasında bulunan ve binlerce yıllık tarihsel birikimiyle tüm dünyayı kendisine hayran bırakan bir medeniyet şehri olduğunu vurgulayarak “Hititler, “insanı”; öne çıkaran yönetim anlayışı ile bölgelerinde ve etki altına aldıkları geniş coğrafyada adaleti, hukuku ve özgürlüğü hakim kılmışlardır. İşte Çorum bu “insan”; odaklı yönetim anlayışına başkentlik etmiştir.”; dedi. 8 bin yıla yakın tarihi geçmişe sahip olan Çorum`un, farklı kavimlerin kültür mirasına ve uygarlığa sağladıkları önemli kazanımları büyük bir gururla hala bağrında taşımakta olduğunu, bugünkü medeniyetin önemli gelişme evrelerinden olan Hitit Medeniyeti`nin, Çorum`da kurulduğunu ve tüm ihtişamıyla Çorum merkezli olarak yönetildiğini belirtti.


Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, “Çorum aynı zamanda barışın da başkentidir. Çünkü Çorum insanlık tarihinin ilk dostluk ve barış anlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması`na ev sahipliği yapmıştır. Bu antlaşma ile ortaya çıkan ve gelişen diplomasi kültürü gibi kavramlar binlerce yıl evvel Çorum`da gelişme imkanı bulmuş, Çorum`a hakim olmuştur.”; dedi.

Çorum`un, ülke ve dünya gündeminde daha etkin bir şekilde tanıtımı için tarihsel birikimiyle birlikte gayret ettiklerini dile getiren Başkan Yardımcısı Zeki Gül, “Sayın Valimizin bu yöndeki çabalarına biz de Çorum Belediyesi olarak imkanlarımız ölçüsünde destek veriyoruz. Biz Çorum Belediyesi olarak “Hititler Üniversitelerde Projesi”;nin Çorum`u ve Çorum`un sahip olduğu değerleri tanıtma bağlamında oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle üniversite gençliğimizin ve akademisyenlerimizin Hititler`i ve Çorum`u bu sayede daha iyi tanıyacaklarına inanıyorum.”; diye konuştu.


TOBB ETÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Özsoy da yaptığı konuşmada üniversitelerinin böylesine önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. TOBB ETÜ`nün yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen iddialı bir üniversite olduğunu, mezunlarının % 88`inin iş bulabildiği bir üniversitenin yöneticisi olmaktan gurur duyduğunu kaydetti.


Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan da Hitit Üniversitesi`nin yeni atılımlar içerisinde olduğunu, sürekli gelişen bir üniversite olduğunu belirterek TOBB ETÜ öğrencilerini Çorum`a davet etti.

Çorum Vali Yardımcısı Hüseyin İçten de yaptığı konuşmada Çorum Valiliği olarak gençliğe ve öğrencilere yönelik faaliyetleri önemsediklerini vurgulayarak “Bu tür faaliyetlerle 100 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Hititler Üniversitelerde projesine destek veren herkese teşekkür ediyorum.”; dedi.

25 Ekim 2011
196 kez görüntülendi