MUTLU AİLE OLMANIN YOLU SEVGİDİR

Belediyemiz Aile Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “Ailemi Kuruyorum”; eğitim programlarının ikincisi gerçekleştirildi. Proje kapsamında 14 Ocak-10 Mart 2012 tarihleri arasında her Cumartesi günü farklı konularda uzmanlar eğitim seminerleri vererek aile kurumunu güçlendirmeyi hedefliyor.
“Ailemi Kuruyorum”; eğitim programlarının ikincisi olan konferansa konuşmacı olarak katılan Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kavaz, “Öncesi ve Sonrası aile ekonomisi ve bunun ailenin geleceğine etkisi”; konulu konferans veri.
Turgut Özal İş Merkezindeki Belediye Konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün eşi Hatice Külcü, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“Ailemi Kuruyorum”; eğitim programlarının yürütücüsü Ufuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özyılmaz`ın açış konuşmasıyla başlanan konferansta Aile olmanın önemi yolları ve ekonomik faktörler anlatıldı.
Günümüz Türkiye`sinde Ailelerin ekonomik şartlar nedeniyle mutlu olamadıklarını ifade eden Prof. Dr. İbrahim Kavaz, mutlu aile olmanın başlıca yolunun eşler arasında sevgi ve saygı olduğunu söyledi.
Mutsuz olmamak için ekonomik faktörlere önem verilmemesini isteyen Prof. Dr. Kavaz, “Aileler mutlu olmak ve huzurlu yaşamak için kurulur. Aile huzurlu olmak istiyorsa ilk önceliği saygı, sevgi ve muhabbet olmalı, ekonomik istekler ön planda tutulur ise aile arasında tartışma başlar. He eş iyi ve kötü günde yan yana olmak için bir yola çıkar ve bu yol bir ömür boyu sürmesini ister. Eğer mutlu olmak istiyorsak eşlerimizin sevgisine kulak verelim”; diye konuştu.

Televizyon ve toplumun ailelerin isteklerini sevgilerinin önüne geçirdiğini hatırlatan Kavaz, “Bugün aileler arasında yaşanılan başlıca tartışmalar ekonomik nedenlerdir. Toplumu yönlendirmesinde en büyük etkenler arasında yer alan Televizyon ve programları toplumları birbirleri arasında sevgisizleştiriyor. Sevgi yerine malı ön plana çıkartarak boş bir aile yapısı oluşturuluyor. Aileyi oluşturan anne ve babalar çok dikkatli olmalı, çocuklarına mal mülk ve para hırsı yerine mutlu olmayı ve sevgiyi aşılamaları gerekir”; diye konuştu.
Evlilik kararı alan gençlerin gelecek adına üzerinde durulması gereken bazı hususlara dikkat etmesini isteyen Kavaz, “Evlenecek gençler karar vermeli, hiçbir baskı altında kalmaksızın hür iradeleriyle karar vermeli, Evlilik sağlıkta ve hastalıkta, iyi günde kötü günde beraber olmak hususunda olmalı. Fedakarlık yapmalı. Fedakarlık almak değil vermektir. Sevgi bağı güçlü olmalı, sorumluluk duygusu olmalı, Paylaşmalı, Yoklukta sabır göstermeli, varlıkta şükretmeli, akrabaları ile ilişkilerini düzenli yürütmeli. Çocukların kararı ile anne ve babaların onayı bir araya gelince yeni bir çatı kurulur, yeni bir yuva kurulmuş olur”; diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül tarafından konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İbrahim Kavaz`a teşekkür plaketi ile çiçek takdim etti.

23 Ocak 2012
216 kez görüntülendi