BAYANLAR KADINLAR GÜNÜNDE ŞİİRLERLE YARIŞTILAR

Belediyemiz ve Dil ve Edebiyat Derneği (DED) Çorum Şubesi’nce 8 Mart Dünya Kadınlar gününde Bayanlar Şiir Okuma Yarışması düzenlendi.


8 Mart Dünya Kadınlar gününde farklı bir etkinlikle kadınlar gününü kutlamayı hedefleyen Çorum Belediyesi kadınlara yönelik düzenlediği şiir yarışmasında kadınlara şiir tadında bir gün yaşattı. Devlet Tiyatrosu Salonunda gerçekleştirilen yarışma finalin Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve eşi Hatice Külcü, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ve çok sayıda kadının katıldı.

Yarışma öncesi konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı ve DED Çorum Şube Başkanı Turhan Candan, düzenlenen yarışmaya 160 kadının katıldığını ve bu kadar katılımı beklemediklerini dile getirerek, yapılan elemede 16 kişinin finale kaldığını belirtti.

Çorum Belediyesi olarak sosyal ve kültürel faaliyetlerde kutlamalar yerine daha çok vatandaşları sahneye çekecek etkinlikleri önemsediklerini belirten Turhan Candan, Çorum Belediyesi olarak kadınlara yönelik etkinliklerin artarak devam edeceğini söyledi.

16 bayanın mücadele ettiği final müsabakalarında Gülbari Arslan’ın yazdığı “Bir Şehidin Mektubu isimli şiiri seslendiren Deniz Damla Ersan en yüksek oyu alarak birinci seçilirken, Sezai Karakoç’un Sürgün adlı şiirini seslendiren Sümeyye Koç ikinci, Mehmet Akif Ersoy’un Davransana adlı şiirini okuyan Saliha Kevser Kavuncu ise üçüncü oldu.

Yarışmada mansiyon ödülüne Dağ Rüzgarı adlı şiiri ile Seval Özcan layık görülürken, elemelere katılan ve okuduğu şiirle alkış alan 95 yaşındaki Server Bekar ve kendi yazdığı Vatan adlı şiirini seslendiren Fatma Özergin’e ise Jüri özel ödülü verildi.


09 Mart 2012
253 kez görüntülendi