ÇOCUKLARINIZI ÖĞRETMENLERE EMANET EDİN

Belediyemiz Aile Eğitim Merkezi`nin Aile Okulu: Anne Baba Eğitimi Projesi`nin bu haftaki konuğu ünlü eğitimci yazar ve televizyon programı yapımcısı Süleyman Beledioğlu oldu.

Her hafta Perşembe günleri Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu ile Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu`nda başlayan seminerde bu hafta seminer veren Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu, “Çocuklara Söz Dinletebilme Sanatı”; konulu bir sunum yaptı.


Süleyman Beledioğlu velilere konferans verdiği konferansta, velilere öğrenciler ile çocuklarla nasıl iletişim kurulacağı, çocukların sınavlara hazırlanırken neler yapması gerektiği konusunda bilgiler verdi. Bonus Hoca olarak bilinen Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu, ailelere ve öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundu.


Beledioğlu, öğrencilere verdiği tavsiyelerde, “Beynimiz ders çalıştıktan sonra verdiğimiz öğrenme molalarında konuyu pekiştirir. Anlamakta zorlanılan konuları yatmadan önce çalışın. Böylece öğrenme molasını uykuda iken vermiş olursunuz. Uykuda iken insanın beyni uyumaz. Müzik dinlemek (özellikle klasik müzik dinlemek) matematiksel ve mantıksal zekayı geliştirir. Müzik dinlerken sözsüz müzikleri tercih edin veya anlamadığınız dildeki bir müziği dinleyin. Ama test çözerken müzik dinlemeyin. Çünkü sınavda müzik yok. Sınava girmeden önce mutlaka çalıştığınız konuları konu başlıkları ile bir sıraya koyun ve konuları birbirleriyle ilişkilendirin. Bunun faydasını sınavda göreceksiniz. Sınav esnasındaki ilk 5 dakikayı çok yavaş geçirin. Soruları cevaplamaya kolay bulduğunuz sorulardan başlayın. Zor bulduğunuz soruları sonra cevaplandırın. Önce soruyu okuyup sorudaki vurguyu yakalayın. Sonra soruya ait metni okuyun. Öfkelenmeyin. Çünkü öfke anında beyin öğrenmeye kapalıdır. Özellikle sınav anında stres yaratan durumları (burnunu çekenler, öksürenler gibi) dikkate almayın”; dedi


Çocuklarla mutlaka ilgilenilmesini isteyen Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu, “Çocuğunuzun beyninde patikalar oluşturun. Çocuklarınızı yoksun bırakın böylece bir hedefi olur. Çocuğunuz asla hedefsiz olmasın. Toplumumuzda bazen görüyoruz. Dedesine verilen çocuklar doyurulduğu için hedefsiz kalır. Çocuğunuz endişe duyarsa, bir korku taşırsa ders çalışır. Ders çalıştığı konuyu öğrenemeyebilir. Eğer 3 satırlık bir konuyu çalışmışsa ve konuyu 4 satır olarak anlatabiliyorsa, çocuğunuz o konuyu öğrenmiştir. Çocuklarımızın üç şeye ihtiyacı var: Hedef, disiplin, aklında tutma. Çocuklarınıza sınav sonunda kaç doğru cevabı olduğunu sorun. Sınavda kaçıncı olduğunu sormayın. Çocuklarınızı öğretmenlerine teslim edin. Çocuğunuzun öğretmeni çocuğunuzun hem eğitim koçu, hem de stres koçudur aslında”; şeklinde konuştu.

20 Nisan 2012
210 kez görüntülendi