MİLLETİMİZİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Belediyemiz tarafından düzenlenen Adil Candemir`i Anma, Anlama ve Anlatma konulu panel önceki gün Belediye Konferans Salonu`nda gerçekleştirildi. FILA As Başkanı Ahmet Ayık, Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Belediye Başkan Yardımcıları Nurettin Karakaya, Alper Zahir, Turhan Candan ve çok sayıda güreşseverin katıldığı panele ilgi yoğun oldu. Oturum Başkanlığı`nı Prof. Dr. Gazanfer Doğu`nun yaptığı panele konuşmacı olarak Satılmış Baykuş, FILA As Başkanı Ahmet Ayık, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçi Tevfik Kış, Adil Candemir`in oğlu Cihan Candemir, Yrd. Doç. Dr. Celal Taşkıran ve Yrd. Doç. Dr. Beytullah Dönmez katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Türk milletinin değerlerine sahip çıktıklarını ifade ederek “Türk milletinin adını altın harflerle yazdıran Çorumlu kahramanlarımızı unutmayacağız. Milletimizin değerleri olan Adil Candemir`leri, Tevfik Kışları, Nazmi Avluca`ları unutmayacağız. O değerlerimizi anlayacağız, anlatacağız ve yerel yönetimler olarak sahip çıkacağız”; dedi.

Türk Güreşine sporcu ve antrenör olarak yıllarca hizmet etmiş ve sayısız başarılar kazandırmış büyük usta Adil Candemir’i Anma, Anlama ve Anlatma Paneli ile Çorum`un değerlerine sahip çıktıklarını söyledi.


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, seçim öncesi Güreş Eğitim Merkezi`ni ziyaret ettiğini ve eksikleri tespit ederek güreş sporuna yapacağı katkıları anlattığını ve ziyarette kendisine iletilen en büyük sorunun yetişen gençlerin başka iller adına güreşmesi olduğunu vurgulayarak “Biz o gün yavrularımıza sahip çıkacağımız sözünü verdik. Belediyespor bünyesinde kurduğumuz güreş takımımız Çorum`un gururu Türkiye`nin gururu olmuştur. Güreşimiz adına temelini attığımız çalışmaların meyvelerini almaya başladık. Türkiye ve uluslararası alanlarda şampiyonlar çıkmaya başladı. Bu bizim en büyük gururumuz oluyor”; diye konuştu.

Çorum`a Türkiye`nin en modern spor tesisini kazandıracaklarını anlatan Başkan Muzaffer Külcü, “Şu anda proje çalışmalarında son aşamaya gelen Güreş Eğitim Merkezi ve Sporcu Kamp merkezi çok yakın bir zamanda temelini atacağız ve 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayacağız. Yapılacak tesisimiz Türkiye`nin en modern tesisi olacak”; dedi.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker de yaptığı konuşmada Türk Güreşinin bundan sonraki süreçte dünya güreşinde zirvede olacağını ve Çorum`un da güreşin merkezi olduğunu kaydetti.

“Güreş adına Çorum`da yapılan çalışmaları yakından takip ediyoruz.”; diyen Bekir Çeker güreş sporuna verdiği destekler nedeniyle Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`ye teşekkür etti. Türkiye`nin adını dünyaya duyuran kahramanların Çorum`da anılmasının kendisini mutlu ettiğini ifade eden Bekir Çeker, “Emeği geçenleri kutluyorum. Çok güzel düşünülmüş bir panel. Umarım başka yerlere de örnek teşkil eder”; dedi.Belediye Konferans Salonu`nda düzenlenen “Adil Candemir`i Anma, Anlama ve Anlatma”; panelinde konuşan panelistler Adil Candemir`in güreş hayatı ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Panelin oturum başkanlığını yapan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Gazanfer Doğu da ata sporu güreşin geleceğe aktarılmasının en önemli yolunun güreşte milli kahramanların, gençlere iyi anlatılmasından geçtiğini söyledi. Prof. Dr. Gazanfer Doğu, Adil Candemir`in hayatını türk güreşine adamış, yaşantısını güreş ile şekillendirmiş ve ideallerini gençlere aktarmaya çalışan eşsiz bir insan olduğunu kaydetti.

Polis Akademisi Öğretim üyelerinden Satılmış Baykuş, Adil Candemir`in Türk güreşinin gelişmesine büyük katkılar sağladığını anlattı.

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Celal Taşkıran, Türk Güreşine Sporcu ve Antrenör olarak yıllarca hizmet etmiş ve sayısız başarılar kazandırmış olan Adil Candemir’in hayatını anlattı. Yrd. Doç. Dr. Celal Taşkıran, Adil Candemir`in güreşte ahlak ve terbiyeye önem veren ender sporculardan olduğunu altını çizerek “Sporcusunun başarısı için hiçbir fedakarlıktan kaçmaz, başarının sırrının azimli çalışma, inanç, güç ve ahlaktan geçtiğini söylemiştir ve yaşantısına uygulamıştır”; diye konuştu.

Giresun Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Beytullah Dönmez, güreşin taktiklerini dünyada en iyi bilen isim Adil Candemir`di.”; dedi. Yrd. Doç. Dr. Beytullah Dönmez

“Adil Candemir, güreşin okullarda bilimsel veriler eşliğinde yapılması için çalışmıştır. İlk Güreş Eğitim Merkezlerinin açılmasını sağlayan isimdir. İlk olarak Çorum, Tokat ve Kahramanmaraş`ta Güreş Eğitim Merkezlerini açmış ve bu merkezlerde dünya çapında milli güreşçilerin yetiştirilmesine ön ayak olmuştur”; dedi


Dünya ve Olimpiyat Güreş Şampiyonu Ahmet Ayık, güreşteki başarısının altında Adil Candemir`in disiplini ile verdiği eğitimin yattığını söyledi.

Adil Candemir`in yalnızca güreş adına çalışma yapmadığını ifade eden Ahmet Ayık, “Adil Candemir hocamla çalıştım ve benim güreş yerimde önemli katkıları olan bir hocadır. O sadece güreşi değil insana hayat felsefesi veren ve hayatın her alanında nasıl başarı olabileceğini anlatan eşsiz bir insandı. Adil Candemir bizi bir öğrencisi değil evladı gibi görür ve bizim üzerimize titrerdi”; şeklinde konuştu.

Avrupa Dünya ve Olimpiyat Güreş Şampiyonu Tevfik Kış ise Adil Candemir`i anlamanın yolunun Adil Candemir gibi olmaktan geçtiğini söyledi.

Eğer başarılı olmak isteniyorsa bunun yolunun çok çalışmak ve inanmak olduğunu anlatan Tevfik Kış, “Bir güreşçi şampiyon olmak istiyorsa şampiyonu yenmek zorunda onun için çok çalışmak ve çalışmanın yanında da ahlaklı, bilgili ve kararlı olmak gerekir. Adil Candemir olmak demek, tüm bunları içerisinde yer alır. Candemir hocamız bazen baba, bazen, kardeş, bazen arkadaş, iyi bir öğretmen, iyi bir güreşçi ve mücadeleci insan, tüm özellikleri ile gerçek milletimizin kahramanı”; diye konuştu.

Adil Candemir`in oğlu Cihan Candemir de bir evlat gözüyle babası Adil Candemir`i anlattı. Babasının her zaman Türk güreşini düşünen ve güreş adına en iyisinin yapılması için mücadele eden bir insan olduğunu anlatan Cihan Candemir, “Babam güreşçileri bizden daha çok önem verirdi. Bizi ihmal etmez ama onlar içinde canını ortaya koyardı. Babam türk güreşi adına unutulmaz işler yapmıştır.”; dedi.Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen Adil Candemir`i Anma, Anlama ve Anlatma konulu paneli sonrası katılımcılara ve güreşe katkı sunanlara plaket ve teşekkür belgesi verildi.

04 Haziran 2012
217 kez görüntülendi