DÜNYA ÇOCUKLARI ÇORUMLULARI BÜYÜLEDİ

Uluslararası 10. Türkçe Olimpiyatları Çorum etkinliği gerçekleştirildi.


Sağanak yağmur altında gerçekleştirilen etkinliğe yağışa rağmen aldırış etmeyen binlerce vatandaş programı izlemek için stadyuma akın etti.


Dünyanın farklı ülkelerinden gelen 75 öğrenci etkinlik boyunca seslendirdikleri şiir, türkülerin yanı sıra sahneledikleri halk oyunları gösterileri unutulmaz bir gece yaşattı. Program sonunda misafir öğrenciler programı izlemeye gelen binlerce kişi tarafından ayakta alkışlandı.


Gecede bir konuşma yapan AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Türkçe’nin bir dünya dili olması ve küreselleşmesinin Türkiye’nin şahlanışının göstergesi olduğunu belirterek, “Büyük devlet gibi davranmak büyük devlet gibi mazlum milletlere el uzatmak, büyük devletler gibi dünyayı barış haline getirmek zorundayız” dedi.


Vali Nurullah Çakır da Türkçe Olimpiyatları`nın Çorum`da gerçekleştirilmesi için emeği geçenlere teşekkür etti.


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise yaptığı konuşmada “Üşüdünüz ama üşenmediniz. Titrediniz ama gitmediniz. Bu akşam bizim her defasında bu tür kalabalıklarda söylediğimiz şarkı Yağan her yağmur, ıslandığımız her yağmur bize Türkçe olimpiyatlarını hatırlatacak. Bir kardelen gibi yetişen oradan dünyaya dağılan Türk okullarını hatırlatacak” dedi.


Program sonunda milletvekili Salim Uslu, Vali Nurullah Çakır, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem olimpiyatlar için Çorum’a gelen öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.08 Haziran 2012
217 kez görüntülendi