PARKLARA 4 YIL DA 20 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, başkan yardımcıları, Veteriner İşleri Müdürü Zübeyir Tuncel ve Park Bahçeler Birimi teknik personeli ile Park Bahçeler Birimi`nin yatırımlarını tanıttı. Park yatırımlarının tanıtım görselini basın mensuplarına izleten Külcü, 4 yılda parklara 20 milyon lira yatırım yaptıklarını açıkladı.


Kısa bir park turunun ardından Park Bahçeler Birimi`nde yatırımlarla ilgili sunum yapan Başkan Külcü, konuşmasında Kent Park, mahale parkları ve semt parkları, çiçek dikimi, sulama çalışmaları, tartan zeminli yürüyüş yolları, trafo binalarının güzelleştirilme çalışmaları, Küçük Sanayi Sitesi peyzaj projesi, personel durumu, park ve bahçeler yatırım bütçesi ile hedef projeleri hakkında bilgiler verdi.

Yeni çalışma sezonunda gerek büyük park gerek oyun alanı gerekse diğer rekreasyon çalışmaları anlamında kente neler kazandırıldığını aktaran Külcü, Park Bahçeler Birimi`ndeki değişim ve dönüşümü şehrin tamamı tarafından fikir edilir şekilde nasıl gerçekleştirdiklerini şu görüşlere yer vererek aktardı;

MAHALLE PARKLARIMIZUlukavak Mahallesi’nde yer alan İnsan özgürlüğünü kısıtlayan ve bir dönemin simgesi haline gelen eski cezaevinin yerinde bugün, çiçekler açıyor.

Yıllardır çocukların güvenle oynayabileceği, ailelerinin de yeşillikler içerisinde keyifle sohbet edebileceği yeşil alandan yoksun bölge halkını, son derece modern bir parkla buluşturmuş olduk.

Park yapımından önce yarı açık cezaevi olarak kullanılan bu alan bölge ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak bugün ki modern görünümüne kavuşturulmuştur.

Demokrasi tarihimizde kara bir leke olarak duran merhum İskilipli Atıf Hoca’nın ismini eski cezaevi yerine yaptığımız parkımızın açılışını Başbakan Yardımcımız sayın Bülent Arınç tarafından yapılarak hemşehrilerimizin hizmetine sunulmuştur.

İskilipli Atıf Hoca Parkımızda çocuk oyun parkı, gezinti yolları, oturma alanları fıskiyeli ve su perdeli çeşitli havuzlar ve park kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak kafeterya yer almaktadır.

Yeşil dokuya da hayli önem verilerek hazırlanan bitki örtüsünde geniş çim alanlar oluşturulmuş, her mevsimi yaşatacak türde ağaç, çalı ve mevsimlik çiçekler ile donatılmıştır. 10.000 m2’lik alan üzerinde yapımını tamamladığımız parkımız 1 yıldır halkımızın hizmetindedir.Rüstem Eren Parkı, önceki haliyle bölge sakinlerinin ihtiyaçların tam olarak karşılamayan bir park niteliğindeydi.

15.000 m2’lik alan üzerine yapılmış olan Rüstem Eren Parkı’nda yaptığımız çalışmalar neticesinde bölge halkı son derece modern bir parka kavuştu.

Peyzaj uygulamaları beğeni toplayan parkımızda, halkımızın daha iyi şartlarda spor yapabilmesi için yaklaşık 500 m uzunluğunda EPDM zeminli yürüme parkuru ve 2 ayrı yerde fitness alanları, park içi gezinti yolları, büyük bir kafeterya, çocukların güzel vakit geçirecekleri geniş oyun alanları, yol boyunca uzanan havuzlar bölge insanımıza adeta nefes aldırıyor.Şehrimizdeki tüm parkların halkımızın rahat edebileceği, rahatça oturabilecekleri ve çocuklarıyla huzur içerisinde vakit geçirebileceği alanlar haline getireceğimizi her fırsatta dile getiriyoruz.

Yunus Emre Parkı’nda 5.171 m2 lik bir alanda yaptığımız çalışmalarla bu parkımızı da halkımızın huzur içerisinde ailesiyle birlikte oturup hoşça vakit geçirebileceği bir park haline getirdik. Atatürk Anıtı’nın çevresindeki duvarları kaldırarak anıtı vatandaşlarımızla buluşturduk.

Yunus Emre Parkı ile Atatürk Anıtı’nı bir bütün haline getiren bu yeni projemiz ile birlikte anıt çevresinde vatandaşlarımızın dinlenebilmeleri amacıyla oturma bankları koyduk. Yine eski çay bahçesini kaldırıp yerine daha şık, daha modern ve daha kullanışlı yarı açılır kapanır kafe yaparak hemşehrilerimizin hizmetine sunduk.Bosna Parkı’nı sil baştan yenileyerek şehrimizin yeni yaşam noktalarından birisi haline getirdik.

Önceden düzensiz ve güvenliksiz bir halde olan Bosna Parkı, yaptığımız yenileme çalışmalarıyla birlikte asli fonksiyonuna kavuşmuş, Mimar Sinan ve Gülabibey Mahallesi sakinleri başta olmak üzere tüm hemşehrilerimize hitap edecek hale getirilmiştir.

57.000 m2’lik alanıyla Çorum’un hali hazırdaki en büyük parkı olma özelliğindeki Bosna Parkı yenileme projesi seçim beyannamemizde de yer almıştı. Seçim beyannamemizde de yer alan bu projemizi de tamamlamış olmanın sevincini yaşıyoruz.Bosna parkımızda su gösterilerinin bulunduğu havuzlar, suya nazır gölgelikli oturma alanları, çocuk oyun alanları, seyir terasları, koşu parkuru, kondüsyon alanları, kaykay pisti gibi her yaş ve gruptan insanımızın faydalanabileceği, nefes alacağı mekanlar oluşturduk.

Piri Baba Parkı

7.251 m2’lik alan üzerinde kullanılmakta olan Pir Baba Parkımız, şehrimizin en eski park alanlarından bir tanesidir.

Uzun yıllardır halkımızın kullanımında olan Pir Baba Parkımızı daha modern ve daha kullanışlı hale getirmek amacıyla yenileme çalışmaları başlattık.

Yapacağımız çalışmayla tamamen yenileyeceğimiz Pir Baba Parkımızda iki adet çocuk oyun alanı, 1 adet kafeterya, kuru havuz ve kaskatlı havuz olmak üzere 2 adet süs havuzunun yapımına başladık.

Ayrıca mevcut ağaç dokusunu bozmayacak şekilde kameriye ve oturma banklarının da yerleştirileceği parkımızı daha kullanışlı ve daha modern yeni yüzüyle saygıdeğer Çorum halkının hizmetine sunmuş olacağız.

Eski Cumartesi Pazarı Parkı

Gerek bölge halkı gerek sivil toplum örgütleri gerekse değişik siyasiler tarafından en çok dile getirilen taleplerden biriside Cumartesi Pazarı yerine bir park yapılması idi. Yıllardır konuşulan ama adım atılmayan bu talebe karşı da duyarsız kalmadık. Her mahallemize gösterdiğimiz hassasiyeti burada da göstererek çalışmaklara başladık.

Bahçelievler Mahallesi sınırları içerisinde kalan bu alanın da projelerini hazırlayarak inşaata başladık. Yıllardır bölge halkının park yapılmasını istediği eski Cumartesi Pazarı yerine kameriyelerin, dairesel pergolaların, süs havuzlarının, EPDM koşu parkurunun, fitness ve çocuk oyun gruplarının yer alacağı parkımız bölgenin park ihtiyacına cevap verecektir. Bu parkın içerisine inşa edeceğimiz Kadın Kültür ve Sanat Merkezimiz de mahalledeki hanım kardeşlerimize ve gençlerimize hizmet edecek.Şehir merkezinde yer alan ve bir hayli yıpranmış durumda olan Belediye yanındaki parkımızı modern hale getirdik. Belediye binamızın geleneksel mimarisinden esinlenerek yola çıkılan bu parkımızın tasarımında Hitit figürleri de yer almaktadır.

Alanı 1.097 m2 olan bu parktaki çalışmalarımız neticesinde şehir meydanında küçük bir meydan oluşturduk. Bu parkımızın tasarımını ve peyzaj çalışmalarını yaparken vatandaşlarımızın alışkanlıkları, kullanışlılık, cadde ile bütünleşen döşemeler, podima desenlerle hareketlenmiş kaldırımlar ve yeşil alan ilişkisi birlikte düşünülmüş ve uygulanmıştır.

Yapımında sona yaklaşılmış olan parka hareketli su oyunları ile süslenen havuzların yanında 16 adet de oturma bankı konulmuştur.Buharaevler Mahallesi’nde yer alan Feyzullah Kıyıklık Parkı, hem parka ismini veren değerli hemşehrimiz Sayın Feyzullah KIYIKLIK’ a hem de bölge halkına hiç yakışmayan bir görüntüdeydi.

Büyüklüğü 12.464 m2 olan Feyzullah Kıyıklık Parkı’nda başlattığımız yenileme çalışmaları kapsamında halkımızın daha iyi şartlarda spor yapabilmesi için 415 metre uzunluğunda EPDM kaplama yürüyüş yolu ve fitness alanı, park içi gezinti yolları, çocuklarımızın hoşça vakit geçirebilecekleri geniş oyun alanı, 1 adet gemi oyun grubu yapılıp, hizmete sunulacaktır.

Tüm bu özellikleri ile son derece modern bir park haline gelecek olan Feyzullah Kıyıklık Parkı’nda gençlerimizin bedensel ve zihinsel aktivitelerini geliştirmeleri, spor yaparak zararlı alışkanlıklardan uzak kalabilmeleri için futbol ve basketbol sahaları da yapılarak hizmete girecektir. Feyzullah Kıyıklık Parkı’nda yaptığımız yenileme çalışmaları yıl sonunda tamamlanacaktır.


05 Aralık 2012
204 kez görüntülendi