ÇORUM’UN UNUTULMAZ OZANLARI TÜRKÜLERİYLE ANILDI

Belediyemiz tarafından Türk Halk Müziği`nin unutulmaz ozanları ve Türk Halk Müziği’ne katkı sağlayan Çorumlu sanatçılar için düzenlediği anma programı katılımcıları duygulandırdı.


Belediyemiz kültür etkinlikleri kapsamında ‘Kaybettiğimiz Çınarlara Vefa’ programı Belediye Konferans Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.Şekip Şahadoğru, Kemal Özgür, Haydar Öztürk, Osman Palabıyık ve Niyazi Biçerel gibi Türk Halk Müziği`nin unutulmaz isimlerinin hayatlarından kesitler sunulan programda, ünlü ozanların eserleri Kazım Mercan yönetimindeki Belediye Türk Halk Müziği Korusu ekibi tarafından seslendirildi. Hatuşaş Halk oyunları ekibi de Çorum halayı oyunu ile katılımcılara unutulmaz bir akşam yaşattı.Söylenen türküler eşliğinde duygu dolu dakikaların yaşandığı anma gecesinde vefat etmiş ozanların yakınları da düzenlenen bu anlamlı gece için Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`ye teşekkür etti.


Geceye Çorum Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, Emekliler Derneği Başkanı Hıdır Kınıklı ile ölen Çorumlu ozanların yakınları katıldı. Yunanistan`da bulunan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile Çorum Milletvekilleri Salim Uslu ve Tufan Köse de programa yoğun programları nedeniyle katılamadıklarını belirten bir telgraf göndererek katılımcılara selam ve saygılarını iletti.


Program sonunda Mustafa Ercan, ozanların ailelerine koro şefi Kazım Mercan`a çiçek takdim etti.


Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, resmi bir ziyaret için gittiği Yunanistan`dan programa katılanlara mesaj gönderdi.

Külcü, gönderdiği mesajında Kaybettiğimiz Çınarlara Vefa programıyla Türk Halk Müziği’ne kaynak kişi ve ozan sıfatıyla katkıda bulunmuş insanları insanlara hatırlattıklarını ve böylesine önemli değerlere sahip çıktıklarını dile getirdi.

Külcü, “Çorum Belediyesi olarak düzenlediğimiz olduğumuz ‘Kaybettiğimiz Çınarlara Vefa Gecesi`ne yurtdışında olmam dolayısı ile katılamıyorum. Çınarlarımız olan değerli ustalarımızı rahmetle anıyor. Programa katılan tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum”; dedi.
Çorum Hattusas Halk oyunları ekibi tarafından sergilenen folklor gösterisi de büyük beğeni topladı. Yaşları 45`in üzerinde olan ekip, Çorum halayını ilk defa bağlama ve türkü eşliğinde oynadı. Gösteri sonunda ekip dakikalarca alkışlandı.

14 Şubat 2013
2.287 kez görüntülendi