Çorum, toplu ulaşımda elektrikli otobüse geçecek

Son yıllarda alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda bilinçlendirme çalışmaları hızla sürüyor. Ülkemizde de özellikle hususi ve toplu taşıma araçların yakıt maliyetlerinin yüksek olması bu araçlarda alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda araştırmalar yoğun olarak sürdürülüyor. Çorum`un makine sanayi alanında önemli sanayicileri arasında yer alan Yağmaksan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yağlı ve yönetim kurulu üyesi Fatih Yağlı, İsveç`te faaliyet gösteren Hybricon firma yetkilisi Boh Wusterland ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan`ı ziyaret etti. Elektrikli otobüslerle ilgili İsveç`te yapılan çalışmalar ve Çorum`a kurmayı planladıkları elektrikli otobüs fabrikası hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Çorum Belediyesi`ne bir ziyaret gerçekleştiren heyet, elektrikli otobüslerle ilgili Turhan Candan`a geniş bilgiler aktardı.

Toplantıda konuşan Yağmaksan Makine Yönetim Kurulu üyesi Fatih Yağlı, elektrikli otobüs teknolojisinin yeni bir teknoloji olduğuna vurgu yaparak şu an İsveç`te kullanılan bu teknolojiyi Çorum`a getirmek istediklerini belirtti. Bu tür yatırımların çok büyük yatırımlar olduğunun altını çizen Fatih Yağlı, “İnşallah bu ziyaretimizde sizlerden aldığımız destekle bu teknolojiyi hem ülkemize hem de şehrimize kazandırmanın gayreti içerisinde olacağız. Bunun çalışmalarına başlayacağız”; dedi.

İsveç`te bulunan Hybricon firmasının yöneticilerinden Boh Wusterland de Çorum`a gelmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek İsveç`te çevre dostu, gürültü kirliliğine neden olmayan, yakıt, bakım ve onarım giderlerinin maliyeti sıfıra yakın olan otobüsler ürettiklerini söyledi. Mustafa Yağlı ve oğlu Fatih Yağlı`nın davetiyle Çorum`a geldiğini belirten Boh Wusterland, Çorum Belediyesi`nin elektrikli otobüslere gösterdiği yakın ilgi nedeniyle Belediye yönetimini kutladı. Kendileri için kalitenin hep ön planda olduğunu belirten Boh Wusterland, Çorum Belediyesi`nin istemesi halinde ilk etapta bir yada iki tane elektrikli otobüsü deneme amacıyla Çorum`a gönderebileceklerini kaydetti. Çorum Belediyesi`nin ve Çorum halkının memnuniyetinin kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Boh Wusterland, “Elektrikli otobüslerde motor yok. Bu nedenle bakım, onarım, tamirat ve yedek parça giderleri neredeyse sıfıra yakın bir maliyette. Otobüsler 4 dakikada şarj olabiliyor. Bu şarj ile 80 km olan otobüslerin ekonomik ömürleri 10-15 yıl arasında değişmektedir”; dedi.

Candan: Belediye olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, ziyaretin kendilerini heyecanlandırdığını belirterek “Çorum`a böyle bir yatırımın gelmesi bizleri son derece memnun eder. Çorum Belediyesi olarak bu yatırımın şehrimize kazandırılması için ne gerekiyorsa onu yapmaya hazırız”; dedi.

Şehir içi toplu ulaşımda kullanılan 52 tane şehir içi otobüsün olduğunu söyleyen Turhan Candan, yenilikçi bir belediye olarak ilk fırsatta bu otobüslerin tamamını elektrikli otobüslerle değiştirmeyi ve bu otobüslerden almayı taahhüt ederiz”; dedi.

“Elektrikli otobüslerin Çorum`a getirilmesi konusunda sırasıyla hangi adımların atılması gerekiyorsa hepsini atarız. Böyle bir teknolojinin Çorum`a kazandırılması için her türlü desteği veririz”; diyen Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`nün şehir dışında olması nedeniyle bu görüşmeyi kendisinin yaptığını, Başkan Külcü`nün de böyle bir çalışmadan heyecan duyduğunu belirtti. Candan, Mustafa Yağlı ve oğlu Fatih Yağlı`yı da girişimcilikleri nedeniyle kutlayarak “Biz, Çorum Belediyesi olarak birçok çalışmada ilkleri gerçekleştirdik. Akıllı kavşak, yer altı çöp konteynırı, otobüs durakları gibi pek çok belediyecilik alanındaki çalışmalarımız diğer belediyeler tarafından örnek alındı. İnşallah toplu ulaşımda da elektrikli otobüslerle Çorum halkını ilk buluşturan belediye biz oluruz. Böyle ciddi bir yatırımın Çorum`da gerçekleşiyor olmasından memnuniyet duyarız”; dedi.

14 Kasım 2013
185 kez görüntülendi