Büyükelçi Pohl’den Başkan Külcü’ye ziyaret

Türk-Alman Ekonomi Günü için Çorum’a gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Eberhard Pohl, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü makamında ziyaret etti.

Eberhard Pohl, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü`yü ziyaretinde “Türkiye ile Almanya arasında yapılan ticaret büyük bir başarı öyküsüdür.” dedi.

Pohl, “Bizler bu başarıyı sürdürmek istiyoruz. Gelişmekte olan bölgelere bu başarımızı götürmek istiyoruz. Çorum da yapacağımız Türk-Alman Günü’nde şirket temsilcilerimize Çorum’u tanıtmak istiyoruz. Çorum da faaliyet gösteren firmalarla bir araya getirerek ortaklıklara ön ayak olmayı istiyoruz. Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Ticaret Sanayi Odası’na böyle bir çalışma yapalım dediğimizde bütün güçlerini ortaya koydular. Hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü yaptığı konuşmada, ” Türk-Alman Günlerini önemsiyoruz. Yatırımcıların sanayicilerin bu tür buluşmalarla bir birlerine olan ilişkilerin güçleneceğine inanıyoruz. Bu çerçevede Almanya bizim için çok daha özel bir ülke. Biz batı ülkelerinin içinde en fazla ihracatımızı Almanya ile yapıyoruz. 1960 yıllarda başlayan göçle orada yaşamaya başlayan çok sayıda insanımız var. 1960 yıllarda iş gücü olarak bulunan Türklerin ikinci ve üçüncü Almanya da işveren haline geldiler. Onlarında orada olması Almaya ekonomisi açısından çok önemli. Kurucu unsur haline geldiler. Çorum Belediyesi olarak böyle güzel bir programı bizlerde destekliyor programın başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

Ziyarette, Çorum Valisi Sabri Başköy, Almanya Ticaret Ateşesi Hallier, Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Ahmet Yabacıoğlu, Alper Zahir, Turhan Candan, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal katıldı.

Ziyaret sonunda Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Eberhard Pohl’e Belediye Başkanı Muzaffer Külcü cam vazo hediye etti.

15 Mayıs 2014
275 kez görüntülendi