Mimar Sinan KKSM’nin gurur günü

Mimar Sinan Kadın Kültür ve Sanat Merkezi yıl sonu sergisini gururla açtı. Ebru’dan nakışa, beş iş dantel örücülüğünden diksiyon kursuna kadar 14 branşta 31 kursla 551 kadına ulaşan Mimar-Sinan KKSM, muhteşem bir sergiye ev sahipliği yaptı. “Duyguların ilmek ilmek işlendiği” yılsonu sergisine Vali Sabri Başköy’ün eşi Fatma Başköy ile Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü katıldı. Çok sayıda vatandaşın da eşlik ettiği açılış, hem anlamlı hem de renkli görüntülere sahne oldu. Açılış kurdelasını Fatma Başköy ve Hatice Külcü, hanımlarla birlikte kesti. Daha sonra kadınların el emeği, göz nuru eserlerini inceleyen Başköy ve Külcü, zamanlarını değerlendiren, üreten ve kendilerini geliştiren kadınları tebrik etti.

Hatice Külcü: Her gün kitap okuyun

Kadın kültür ve sanat merkezlerinin fikir sahibi olan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, bu anlamlı günde kadınlara anlamlı bir çağrı yaptı. Kültür merkezlerine gelen kadınların kursa başlamadan önce en az 10 dakika kitap okumalarını rica eden Külcü, “Kendiniz için, yavrularınız için lütfen kitap okuyun. Bir ay sonra farkı siz de göreceksiniz.”dedi. Mahalle kültür merkezlerinin çok büyük öneme sahip olduğuna vurgu yapan Hatice Külcü,”Bu merkezler aynı zamanda rehabilite merkezi olarak işlev görüyor. İlaç kullanan bazı kursiyerler bana, bu merkezlere geldikten sonra artık ilaç kullanmadığını anlattı.”dedi. Kadın kültür ve sanat merkezlerinin sayısının artacağı müjdesini de veren Külcü, belediyenin insan odaklı hizmet anlayışına sahip olduğuna dikkat çekerek, tüm kadınları çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Fatma Başköy: Açık ortaokul ve liseye kayıt yaptırın

Kadınları yalnız bırakmayan Vali Sabri Başköy’ün eşi Fatma Başköy ise bilginin önemine dikkat çekti. “Uzay çağını yaşadığımız şu günlerde çocuklarımızın söylediklerini anlamaz hale geldik. Bilginin, teknolojinin gerisinde kaldık. Kendinizi geliştirin” diyen Başköy, “Kadınlar için Mesleki Eğitim Projesi” hakkında kadınlara bilgi verdi. Eğitimi yarım kalmış kadınların açık öğretime kayıt yaptırarak eğitim hayatlarına devam edebileceklerini anlatan Başköy, şuana kadar Çorum genelinde 3 bin kadının eğitime tekrar başladığına dikkat çekti. Bu merkezlerin çok büyük bir boşluğu doldurduğuna vurgu yapan Fatma Başköy de üreten kadınları tebrik etti.

Konuşmaların ardından sergiyi inceleyen Başköy ve Külcü, eserlere tam not verdi. Çocukların küçük bir defile de yaptığı açılış, ikramların ardından son buldu.

08 Eylül 2014
178 kez görüntülendi