II. Geleneksel Aşure yarışması yapıldı

Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezleri tarafından bu yıl ikincisi yapılan Aşure Yarışması’na katılım yoğun oldu.

23 yarışmacının üzerlerine Hitit güneşi, Mevlana figürleri gibi çeşitli çalışmalar yaparak hazırladıkları bir birinden güzel aşureleri Ülkü Solak, Levent Başar, Ahmet Özdemir ve Nuran Köse’den oluşan jüri üyeleri değerlendirmede zorlandı. Yapılan puanlama sonrasında 1.Susamlı Aşure ile Şule Paydar, 2.Lalezar Aşuresi ile Hatice Atak, 3. Saray Tatlısı Aşuresi ile Hatice Kümbül oldu. Jüri özel ödülünü ise Goncagül isimli aşuresi ile Gonca Bayar aldı. Derece girenlere 24 parça yemek takımı, tencere seti ve günlük yemek takımı ile ödüllendirildi. Ödülleri ise Belediye Başkan Yardımcı Ahmet Yabacıoğlu, Turhan Candan ve AK parti Çorum Milletvekili Adayı Ahmet Sami Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan ve Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu takdim etti. Ayrıca tüm aşure yarışmasına katılanlara ve jüri üyelerine kahve fincan takımı hediye edildi.

2.Geleneksel Aşure Yarışması sonrasında Muharrem ayının anlam ve önemini konulu seminer veren il vaizesi Fatma Nur ERDEM, “Muharrem ayı hürmet edilen anlamına gelen kutlu bir aydır. Muharrem kuşanma,kuşatma, vurulma ,alkanlara revan olma, hak ve adalet için onurlu duruşa sahip olmayı bağrında saklayan aydır. Bu ay içinde pişirilen aşure de aşura gününün adına ithafen gelenekselleşen tatlının adıdır. Aşura gününde oruç tutmanın sahihliğine dair hadisler olmasına karşın bugünde hububat aşı pişirmek vb. uygulamalara dair sahih bir rivayet yoktur. Fakat bu tatlı Müslüman- Türk geleneğinde önemli bir yer teşkil etmiş, paylaşmanın, dayanışmanın ifadesi, bolluk bereket simgesi olmuştur. Kesrette vahdeti yani çoklukta birliği ifade eden ortak tadımızdır aşure. Farklı bakliyatların ve tatların farklılıklarıyla bir araya gelip bir tencerede aş olmasının, kaynaşmasının adıdır.” diye konuştu.

02 Kasım 2015
221 kez görüntülendi