Tek Sicil Birleştirmede Son Gün 31 Aralık 2014

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Muzaffer Yıldırım’ı makamında iade-i ziyaret etti.Ziyarette belediyenin son iki yıldır uygulamaya koyduğu tek sicil uygulaması ile yapılandırma ile ilgili bilgi alış-verişinde bulundu.

Tek sicil uygulamasının 1 Ocak 2015’ten itibaren zorunlu olacağını, herhangi bir işlem için belediyeye müracaat edenlerden önce sicil birleştirme işlemini yapmasını isteyeceklerini ifade eden Ahmet Yabacıoğlu, “Sicil birleştirme işlemi kısa bir sürede gerçekleştiriliyor. Sistemimizde bir kişiye ait birden fazla kayıt var. Bu nedenle borçların unutulması ve mükerrer ödemeler olabiliyor. Kiracılar ev sahiplerine borç bırakıp gidiyor. Tek sicil uygulaması ile bunların önüne geçilmiş olacak.”; dedi.

Devlette bütün işlemlerin T.C kimlik numarası ile halledilebildiğine dikkat çeken Yabacıoğlu, “Şimdi bu kolaylığa belediye de dahil oldu. Belediyemizde de tek sicil sayesinde tüm işlemler T.C kimlik numarası ile yapılabilecek. Tek sicil ve borç yapılandırma hususunda odaya kayıtlı muhasebeci ve mali müşavirlerin bilgilendirilerek onların mükelleflerine iletmeleri hemşehrilerimizin biran önce işlemlerini gerçekleştirmelerini ve mağdur olmamaları için desteklerinizi istiyoruz.” dedi.

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Muzaffer Yıldırım da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek benzer sorunlarla kendilerinin de karşılaştığını söyledi. Borcu olmadığı halde aynı numara adına hem kendilerine hem de başka biri adına kayıt yapıldığını anlatan Yıldırım, “Sonuçta bu hata düzeltildi ama sizin anlattığınız tek sicil sayesinde bunlar ortadan kalkacak. Bizde de daha önce vergi numarası uygulaması vardı. O da karışıklığa sebep oluyordu. Sonra T.C kimlik numarası vergi numarası olarak da kullanılmaya başlandı. Rahat ettik.” dedi.

Uygulama hakkında esnafı bilgilendirmek için internet üzerinden ve SMS yoluyla duyuru yapabileceklerini, müşterilerini tek sicil uygulamasına yönlendirebileceklerini söyleyen Muzaffer Yıldırım, “Katkı vermek için gereğini yapacağız.”; diye konuştu.

Borç yapılandırması konusunda da açıklamalarda bulunan Yıldırım, hiçbir kurumun alacağından vazgeçmeyeceğini ve bu nedenle borç yapılandırmak isteyen vatandaşların karlı çıkacağına dikkat çekti. Yıldırım, “Er ya da geç bu borçlar ödenecek. Af yok, faizin silinmesi söz konusu. Vatandaşlarımızın yapılandırmadan faydalanarak belediyeye olan borçlarını ödemeleri kendi menfaatinedir.”; diye konuştu.

22 Aralık 2014
171 kez görüntülendi