Külcü ve DSİ Bölge Müdürü,Çorum’daki yatırımları inceledi

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, DSİ Bölge Müdürü Murat Acu ile birlikte DSİ yatırımlarını masaya yatırdı.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, DSİ Havza yönetimi şube müdürü Seher Varol ve DSİ Çorum Şube Müdürü İlker Arslan`ın da katıldığı inceleme gezisinde projelerde gelinen aşamalar hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

Yapımı tamamlanan Koçhisar Barajı`ndan Organize Sanayi Bölgesi`nde bulunan içmesuyu arıtma tesisi isale hattı için 29 Aralık 2014`te ihale yapıldığını söyleyen Murat Acu, konunun öncelikli olduğunu bildiklerini ve projeyi bizzat takip ettiğini söyledi. YenihayatBarajı`nı besleyecek Koparan Deresi derivasyonlarının % 80`inin tamamlandığını ve 2015 yılı içerisinde de tamamlanacağını belirten Acu, “Çorum`daki yatırım ve çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Çomar Barajı tabanında biriken ve su kalitesini olumsuz etkileyen malzemenin temizlenmesi için de çalışmalarımız hızla devam ediyor. Barajın temizlenmesi ile birlikte kullanım ömrü de artmış olacak. Baraj gövdesinden itibaren derenin Ilıca Bağları – Çevre Yolu arası dere ıslahı çalışmaları da yapılacak. Koçhisar Barajı Havza Koruma planının hazırlanması da gündemimizde. Yeni hastane arkasına yapılacak olan dere ve taşkın koruma planımız da hazır. Derenin kenarına yapılacak olan korkulukların ihalesini yaptık.”; dedi.

Külcü: “Kar istenilen düzeyde yağmadı. Umudumuz bahar yağışlarında”;

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, içmesuyu havzalarında bulunan su miktarının istenilen seviyede olmadığını söyledi.

2013 ve 2014 yıllarında hem kar hem de yağmurun fazla yağmadığını, bu nedenle de barajlardaki su seviyesinin çok düştüğünü belirten Külcü, “Son yıllarda yağışlar iyice azaldı. Geçtiğimiz günlerde yağan kar da yetersizdi. Kar yağışı da suları çok etkilemedi. Nisan Mayıs ayı içerisinde yağacak olan yağmurların su rezervlerini artıracağını ümit ediyoruz.”; dedi.

Vatandaşların içme suyu kullanırken israf etmemesini ve suyu tasarruflu kullanmaları çağrısında da bulunan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Hemşehrilerimizi bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Sadece şehrimizde değil ülkemizin hatta dünyanın dört bir yanında içme suları giderek azalıyor. Yağışlar her geçen yıl daha da azalıyor. Kaynaklar kirleniyor. Biz Çorum Belediyesi olarak her türlü tedbiri alıyoruz, bundan sonra da almaya devam edeceğiz. Ancak hemşehrilerimize de bu konuda önemli görevler düşüyor.”; dedi.

Başkan Külcü, DSİ Bölge Müdürü Murat Acu`dan kısa vadede Koparan Deresi derivasyonunun öncelikli olarak bitirilmesi isteyerek “Derivasyon projesinden gelecek yaklaşık 3 Milyon m3su kısmi rahatlık sağlayacaktır.”; dedi.

28 Ocak 2015
199 kez görüntülendi