Külcü’ye meydan için yetki verildi

Çorum Belediyesi, şehre kent meydanı kazandırmak için çalışmalarını hızlandırdı. Şubat ayı meclis toplantısında konuyla ilgili önemli bir karara daha imza atıldı

İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya ve Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan ile birlikte 5 saatlik bir toplantı yaptıklarını belirten Külcü, “Gazi Caddesi`nin Tekel Binası tarafında 13 dönümlük bir alan var. Valilik önü ve Gazi Caddesi`ni de hesapladığımızda bu 23 dönüme çıkıyor. Bilindiği gibi Tekel binasının devrini gerçekleştirmiştik. Sağlık Müdürlüğü binası ise şuan için bir problem oluşturmuyor. İl Genel Meclisi binası ile ilgili de karşılıklı protokol imzalayacağız”; dedi.

Yıllardır tartışılan meydan projesini hayata geçireceklerinin altını çizen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Şehrimizin meydana hatta meydanlara ihtiyacı var. Kimlikli şehirlerin, hafızalarda iz bırakan kentlerin belli başlı özellikleri vardır. Bunlardan ilki yolların genişliği, ikincisi parkları, üçüncüsü binaların mimari özellikleri ve dördüncüsü ise meydanlarıdır. Bu 4 özelliği bünyesinde barındıran şehirler çekim özelliği olan şehirlerdir. Biz de 6 yıllık dönemimiz boyunca bu hususlar üzerinde önemle durduk. Yarınlara bugünden daha güzel yaşanabilir bir Çorum bırakmak istiyorsak bu zorluklara katlanmalıyız.”; dedi.

“Gazi Caddesi`nden Farabi Caddesi`ne kadar 3 noktada şehrin boynunda gerdanlık gibi duran 3 meydan yapacağız”; diye bir sözlerinin bulunduğunu dile getiren Başkan Külcü, “Meydan projemizden birisi Farabi`de 25 dönümlük bir meydan olacak. Siyasi partiler artık mitinglerini orada yapacaktır. İkincisi ise yeni belediye hizmet binasını yapmayı düşündüğümüz Temiz İşleri Müdürlüğü`nün olduğu yere yapılacak. Orada da mülkiyetle ilgili herhangi bir sorun kalmadı. Üçüncü meydanımız ise şehrin merkezinde vilayetin karşısında olacak. Orada üç adalı bir çalışma yaptık. İlk olarak Valilik önündeki parkı “şehir parkı”; haline getirdik. İkincisinde ise İdare Mahkemesi binasını yıkarak 10 dönümlük bir alan ortaya çıkardık. Şimdi yolun karşı tarafı ile ilgili adımlarımızı atıyoruz. Bu bölge ile ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya ve Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan ile birlikte yaklaşık 5 saatlik bir toplantı yaptık. Yolun bu tarafında 13 dönümlük bir alan var. Valilik önü ve Gazi Caddesi`ni de hesapladığımızda bu 23 dönüme çıkıyor. Bilindiği gibi Tekel binasının devrini gerçekleştirmiştik. Sağlık Müdürlüğü binası ise şuan için bir problem oluşturmuyor. İl Genel Meclisi binası ile ilgili de karşılıklı protokol imzalayacağız.”; dedi.

03 Şubat 2015
180 kez görüntülendi