İstiklal Marşı aynı zamanda İstikbal Marşımızdır

Çorum Belediyesi tarafından İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen“94. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif”; konulu konferansa konuşmacı olarak şair-yazar Mustafa Özçelik katıldı.

Devlet Tiyatro Salonu’ndaki konferansa İl Emniyet Müdürü Salih Erkan Tarancı, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Müdür Yardımcısı Yahya Çoban, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, İmam Hatip Lisesi Müdürü Hüseyin Kır, AK Parti Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Şakir Şahin ile çok sayıda dinleyici katıldı.

Mütevazı kişiliği ve sunumu ile dikkat çeken şair yazar Mustafa Özçelik, İstiklal Marşı’nın tarihi bir belge olduğuna, taşıdığı mana zenginliği ve fikirleriyle de geleceğe ışık tutan bir metin olduğuna dikkat çekti. İstiklal Marşı`nın bir emanet olduğunu hatırlatan Özçelik, “Emanet korumayı gerektirir. Korumak demek sadece programlarda okumak demek değildir. Onun anlam dünyasındaki değerleri tanımak, bugün de bu değerler çerçevesinde bir hayat sürmek, geleceği de bu değerler çerçevesinde şekillendirmektir. Bu nedenle İstiklal Marşı’mız aynı zamanda İstikbal Marşımızdır. Sanki bugün yazılmış gibi yeniden okumak, anlamlandırmak ve ifade edilen kavramları içselleştirerek hayatımıza yerleştirmemiz gerekiyor.” dedi.

İstiklal Marşı pek çok kez değiştirilmek istendi

Mehmet Akif’ Ersoy`u Osmanlı’dan Cumhuriyete geçiş sürecinin tanığı olarak nitelendiren Özçelik,94 yıllık süre zarfında ilki 1926 olmak üzere toplumsal kırılma dönemlerinde İstiklal Marşı’nın değiştirilmesi girişimlerinde bulunulduğunu ancak tüm bu girişimlerin sonuçsuz kaldığını kaydetti.Katılımcılara, Akif’in kendi duası olan “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın”; sözlerini hatırlatan Özçelik, “Marşımız, vatan, millet, din ve devlet olmak üzere 4 temel esas üzerine kuruludur. Dolayısıyla marşımız bizi tarif eder.”; dedi.

Gençler Akif’e sahip çıktı

Milli Şair Mehmet Akif’in hayatının son 10 yılını Mısır’da sürgün olarak yaşamak zorunda kaldığına da vurgu yapan Mustafa Özçelik, “Bu acı veren bir olaydır. Ancak milletimiz özellikle gençlerimiz Akif’e hiç de vefasız davranmadı.Gençler cenazesini kaldırdı. Yine gençlerimiz harçlıklarıyla mezarını yaptırdı.”; diye konuştu.

Milli şairimiz MerhumAkif’i ve İstiklal Marşı`nın taşıdığı anlamları daha iyi yorumlamaya fırsat veren Mustafa Özçelik`e Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan çiçek takdim etti. Candan, Mustafa Özçelik`in bilgece bir sunum gerçekleştirdiğini belirterek, “İstiklal Marşı gibi ruh taşıyan bir metni Akif’in dışında birinin yazabileceğine ihtimal vermiyoruz”; diyerek sözlerini tamamladı.

14 Mart 2015
210 kez görüntülendi