5. Geleneksel Kitap ve Kültür Günleri başladı

Belediyemiz tarafından Türkiye Diyanet Vakfı, İl Müftülüğü, Vakıf Fuarcılık ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi işbirliğiyle düzenlenen “5. Geleneksel Kitap ve Kültür Günleri”; görkemli bir törenle açıldı.

Hürriyet Parkındaki fuarın açılışınaAK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Dr. Cahit Bağcı, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Müftü Mehmet Âşık, Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Turhan Candan, Ahmet Yabacıoğlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yaşar Anaç ve çok sayıda davetli katıldı.

Külcü: Kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyoruz

Açılışta anlamlı bir konuşma yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediye hizmetlerinin sadece alt yapı çalışmaları ve şehrin fizikî düzenlemelerinden ibaret olmadığını belirterek, “Bizim belediyecilik anlayışımıza göre kentte yaşayan insanların fiziksel konforu ne kadar önemli ise zihinsel konforu da o kadar önemlidir. Bu nedenle devamlı surette çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklere katkı sağladık. Farklı panel, seminer, konferans ve sempozyum gibi etkinliklere ev sahipliği yaptık. Bu yöndeki çalışmalarımızı bundan sonraki süreçte de daha da artırarak sürdüreceğiz.”; diye konuştu.

Okumanın bir varlık ya da yokluk meselesi olduğunu vurgulayan Külcü, fark yaratmak için herkesin mutlaka okuması gerektiğini belirtti.

Dünya ülkeleriyle Türkiye`deki kitap okuma alışkanlıkları ve istatistiklerini de kıyaslayan Muzaffer Külcü, “İşte bu konuda maalesef iç açıcı şeyler söyleyemiyoruz. Japonya`da insanlar yılda 25, İsveç`te ise 15 kitap okurken, ülkemizde bu rakamın 0.17 olduğunu görüyoruz. Bizim insanımız günde 6 saatini televizyon izlemeye, 3 saatini ise akıllı telefon ile internete ayırırken, sadece 1 dakika kitap okuyor. Kendimize, topluma ve ülkemize yararlı olabilmemiz için okumak ve üretmek zorundayız. Ancak daha fazla okumamız halinde fark yaratabiliriz.”; şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Ak Parti Çorum Milletvekilleri Cahit Bağcı ve Salim Uslu da okumanın önemine vurgu yaparak, 5. Kitap ve Kültür Günleri`ne katkı sağlayan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından kitap fuarının kurdelesini hep birlikte kesen protokol üyeleri, yayınevlerinin stantlarını gezdiler.

5. Kitap ve Kültür Günleri 20 Mayıs`a kadar açık kalacak. Fuar kapsamında çeşitli yayınevleri tarafından ağırlanacak olan bazı yazarlar, Çorumlu okurları için kitaplarını imzalayacaklar.

05 Mayıs 2015
175 kez görüntülendi