Belediyemizden Anneler Günü konferansı

Belediymiz Anneler günü için “Hayata değer katan annelerimiz” konulu anlamlı bir konferans düzenledi.

Devlet Tiyatro Salonundaki konferansta Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hülya Terzioğlu “Dört Kadın, Dört Anne” konulu etkileyici bir sunum yaptı. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, AK Parti Milletvekili Adayı Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Kadın Meclisi Başkanı ve Belediye Meclisi Üyesi Şahiste Uçar, Belediye Başkan Yardımcılarının eşleri ile çok sayıda kadın da konferansı dinledi.

Programın açılış konuşmasını yapan Hatice Külcü, ırkı, rengi, milleti, mensubiyeti ne olursa olsun tüm annelerin anneler gününü kutladı. Külcü, “Annelerin ideolojisi yoktur. Onlar evlatları için yaşar, onlara çok daha iyi bir gelecek hazırlamak için uğraşırlar. Biz anneler ağlamasın istiyoruz. Ama biliyoruz ki dünyada kalpleri evlat acısıyla çizilmiş nice anneler var.” dedi. Şeyh Edebali’nin, “Ey oğul ananı atanı say, bereket büyüklerledir.” sözünü hatırlatan Külcü, Kur’an-ı Kerim’de Allah’u Teala`nın anne ve babaya “öf” bile denilmemesi, onlara hürmet edilmesini buyurduğuna dikkat çekti.

AK Parti Milletvekili Adayı Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt da yaptığı konuşmada kendisinin de bir anne olduğunu hatırlatarak 7 Hazirandan sonra milletvekili olarak mecliste kadınların sesi olacağını ifade etti.

Terzioğlu: Dört kadın da cennetle müjdelenmiştir

Külcü’nün ardından Yard. Doç. Dr. Hülya Terzioğlu konuşmasında Hz. Asiye, Hz. Meryem, Hz.Hatice ve Hz. Fatıma annelerimizin hayatından kesitler sundu. “Hayata değer katan annelerimiz” diye nitelendirdiği kahraman kadınların cesur, kararlı, güçlü, merhametli ve Allah’a teslim olan yönlerine vurgu yapan Terzioğlu, “Her dünya görüşü kendi kadın prototipini üretiyor. Medyada sunulan kadın örneğine bir bakın. Bunlar bizim dünyamıza ne kadar uyuyor. Günümüzde kadınların öne çıkarılan özellikleri de hayli tuhaf. Kırılgan, zayıf, korunmaya muhtaç. Oysa bizim tarihimiz bizlere örnek olabilecek güçlü ve kahraman kadınlarla, annelerle dolu. Hz. Meryem iffet ve itaat sembolüdür. Hz. Hatice hem tahiredir (temiz) hem de taciredir (ticaret yapan). Hz. Fatıma çok mütevazıdır. Hz. Asiye Firavun gibi bir zalime eş olmuş ama nehirden gelen bebeğe Hz. Musa’ya öz anne gibi davranıp onu merhametle büyütmüştür. Bu açıdan üvey anne kavramımın kullanırken dikkat edelim.” diye konuştu.

Dört kadının ve dört annenin de hala dinamik bir şekilde hayatımızı etkilediğine bize büyük mesajlar verdiğine vurgu yapan Terzioğlu, “Bu dört kadın da cennetle müjdelenmiştir.” dedi. Etkileyici sunumu ile konferansın sonuna kadar pür dikkat dinlenen Terzioğlu, katılımcılardan tam not aldı.

Konferansın sonunda Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü ile AK Parti Milletvekili Adayı Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Yrd. Doç. Dr. Terzioğlu’na sunumu için teşekkür ederek çiçek takdim ettiler.

09 Mayıs 2015
214 kez görüntülendi