Yazar Kılıçarslan’dan gençlere tavsiye

Yazar İsmail Kılıçarslan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Çorum Şubesi’nde kitapseverlerle buluştu.

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Geleneksel Kitap ve Kültür Günleri kapsamında Çorum’a gelen yazar Kılıçarslan önce TDED Çorum Şubesi`nde kitapseverlerle önce söyleşide daha sonra ise kitap fuarında imza gününde bir araya geldi.Belediye Başkan Yardımcısı ve TDED Çorum Şube Başkanı Turhan Candan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, İmam Hatip Lisesi Müdürü Hüseyin Kır ile çok sayıda öğrenci Kılıçarslan’ı yalnız bırakmadı.

Söyleşide gençlerin medeniyet tasavvuru üzerinde düşünmeye davet eden yazar Kılıçarslan, “Besmelesiz yapılan hat İslam Medeniyetine ait değildir. Oturduğunuz eve abdest alacak düzenek yapamıyorsanız dünyayı kurtarma işine soyunmayın. İslam medeniyetinde işler güzel olsun diye değil, işlevsel olsun diye yapılır, üretilir.” dedi.

Dünyayı kurtarmak için siyasete güvenmemek gerektiğini anlatan yazar Kılıçarslan, “İstanbul’da üniversiteli kız öğrenciler kitap ayracı yapıp satarak biri Sudan’da diğeri Pakistan’da iki tane yetimhane yaptırdılar. Dünya böyle kurtarılacak. Bir kadın halife Hz. Ömer’e ayar verebiliyordu. Biz bugün bunu kaybettik. Kimsenin eleştiri duymaya tahammülü kalmadı.” diye konuştu.

Türk Müslüman gençlerin Yunus Emre divanını okuması gerektiğine vurgu yapan Kılıçarslan,”Bugün Müslümanları dünyanın her yerinde feci bir şekilde dövüyorlar.Etrafımızda bu kadar çatışma varken uyumak ne tuhaf. Eğer bu ortamda ayakta kalmak istiyorsak her anlamda donanımlı ve aksiyoner olmamız lazım.”dedi.

Etkileyici ve dinamik sunumunun ardından gençlerin sorularını da yanıtlayan yazar Kılıçarslan daha sonra kitap fuarında kitaplarını imzaladı.

14 Mayıs 2015
183 kez görüntülendi