Duraklar da akıllanıyor

Belediyemiz, şehrin ana arterlerinde bulunda 25 durağı akıllandırıyor. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile toplu taşıma hizmetlerinden yararlananlara büyük kolaylık sağlayacak.

Bu proje kapsamında 22 durağa LED ekran, 2 durağa LCD ekran, 1 durağa ise LCD totem tipi akıllı durak montajına başlandı. Akıllı duraklar, toplu taşıma araçlarında bulunan GPS sisteminden aldıkları anlık koordinat bilgilerini data hattı vasıtasıyla duraklarda bulunan ekranlarda vatandaşların bilgisine sunacak.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan şehir içi ulaşımının daha rahat, daha hızlı ve daha konforlu olması için çalışmalar yürüttüklerini, akıllı durak çalışmasının da bunlardan sadece birisi olduğunu söyledi. Şu an ana arterler üzerindeki 25 durağa monte etmeye başladıkları sistemin ilerleyen zamanlarda şehrin değişik bölgelerindeki duraklarda da uygulayacaklarını ifade eden Candan, “Akıllı durak projesi kapsamında akıllı telefon ve web uygulaması yazılımını da hizmete sunacağız. Bu uygulamalarla hemşehrilerimiz durağa gitmeden otobüsün nerede olduğunu, akıllı durak takılı olan durakları, toplu taşıma hatlarını, ücret tarifelerini, bakiye sorgulama işlemlerini, jeton satış ve kart dolum yerlerini, tanımlamaları halinde düşük bakiye sorgulama işlemlerini yapabilecekler. Bakiye sorgulama için mevcut kartlarının arkasında bulunan kart numarasını sisteme girmeleri yeterli olacaktır.”; dedi.

Görme engelliler de unutulmadı

Akıllı durak uygulamasında engelli vatandaşları unutmadıklarını vurgulayan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, “Akıllı durak uygulamamızda görme engelli vatandaşlarımızı da düşünerek sesli ikaz sistemini de uygulayacağız. Valilik önü ve Yüksekokul duraklarında uygulamaya alacağımız bu sistem Türkiye`de ilk kez Belediyemizce uygulanacaktır.”; dedi.

Çorum Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Lütfullah Şirin de akıllı durak çalışmalarını bizzat takip ederek yapılan çalışmaları yerinde inceliyor.

09 Temmuz 2015
351 kez görüntülendi