Külcü’den Vogoşça Belediyesi’ne ziyaret

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Saraybosna’ya bağlı Vogoşça Belediyesi’ni ziyaret etti.

Vogoşça Belediye Başkanı Edin Smayiç’in daveti üzerine Belediyeyi ziyaret eden Başkan Külcü, Başkan Smayiç’ten Vogoşça hakkında bilgiler aldı.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün ziyaretinden son derece memnun olduğunu belirten Vogoşça Belediye Başkanı Edin Smayiç, Vogoşça bölgesinin savaş öncesi tam bir sanayi bölgesi olduğunu, ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarının bu bölgede olduğunu söyledi. Savaş sonrası birçok fabrikanın kullanılamaz hale geldiğini ve bölgenin de ekonomik olarak zayıfladığını vurgulayan Edin Smayiç, “Vogoşça, ortak yatırımcı için çok ideal bir bölge. Çorumlu ve Türk sanayicileri buraya yatırım yapmaya davet ediyoruz. Çorum’u kardeş belediye olarak görmekten memnuniyet duyarız.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de kendilerine gösterilen sevgiden oldukça duygulandıklarının ifade ederek Vogoşça Belediye Başkanı Edin Smayiç’in heyecanının kendisini etkilediğini kaydetti.

Türkiye’nin Bosna Hersek’e bakış açısının çok net olduğunun altını çizen Başkan Külcü, “Elimizdeki bütün imkanları kendileriyle paylaşmada hemfikiriz. Bu aynı zamanda Yeni Türkiye’nin de vizyonudur. Doğrudan ya da Yunus Emre Enstitüsü ya da TİKA gibi kuruluşlarla dünyanın her yerindeki insanlara ulaşıp onlara elimizi uzatıyoruz. Etnik, ırk ve millet ayrımı yapmıyoruz. Bizim gönlümüzde Bosna’nın çok özel bir yeri var. Türkiye, bu sevginin gereğini yapmaya devam edecektir.” dedi.

14 Kasım 2015
161 kez görüntülendi