Gıda Bankası, fakirin umudu oluyor

Çorum Belediyesi`nin sosyal belediyecilik alanında örnek uygulamaları arasında yer alan Gıda Bankası`ndan 9 bin 385 ihtiyaç sahibi aile yararlanıyor.

2015 yılının Mayıs ayında hizmete açtıkları Gıda Bankası ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara süpermarket ortamında alışveriş yapma imkanı sunduklarını belirten Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, ihtiyaç sahibi vatandaşların Çorum Belediyesi Gıda Bankası`ndan ihtiyaçlarına göre alışveriş yapma imkanı bulduklarını söyledi.

Çorum Belediyesi Gıda Bankası ile giyimden gıdaya, temizlik ürünlerinden şarküteriye kadar 900 m2`lik alanda 200 çeşit temel ihtiyaç maddesini maddi imkanları kısıtlı olan ailelerin hizmetine sunduklarını dile getiren Külcü, Gıda Bankamız kurumsal bir güvence ile daha nezih ortamda hemşehrilerimize hizmet veriyor. Bugün itibariyle şehir merkezinde oturan ve maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 8 bin 500 aile Gıda Bankasından yararlanıyor. 885 mülteci aileye de ihtiyaç malzemesi kolisi göndermek suretiyle 9 bin 385 ailemize yardım eli uzatıyoruz.”; dedi.

Belediye Başkanı Külcü, Gıda Bankasında bulunan ürünlerin yüksek kaliteli ürünler olduğunu ve vatandaşların ihtiyaçları çerçevesinde adeta bir marketten alışveriş yapar gibi Gıda Bankasında bulunan ürünlerden alabildiğini dile getirerek “Belediyemiz önceden gıda paketi dağıtımı yapıyordu. İhtiyaca tam olarak cevap vermeyen bu gıda kolilerinin yerine, hemşehrilerimizin neye, hangi oranda ihtiyacı varsa ona göre alışveriş yapsın diye Gıda Bankası`nı kurduk. Gıda Bankası ile hemşehrilerimiz daha kaliteli ürünleri kendi ihtiyaçlarına göre seçerek alabiliyor.”; dedi.

Giyecek yardımı da yapılıyor

Çorum Belediyesi Gıda Bankası, gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin yanı sıra giysi reyonu ile ihtiyaç sahiplerine hizmet veriyor. Giysi yardımı yapılırken; yetim ve öksüzlerle birlikte şehit ailelerine öncelik tanınıyor.

Gıda Bankasında bulunan giyecekleri esnaf ve hayırsever vatandaşların bağışladığını belirten Başkan Külcü, “İçerisinde bulunduğumuz kış aylarında yardıma ihtiyacı olan ailelerimiz temel gıda maddeleri kadar giyeceğe de ihtiyaç duyuyorlar. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Sizin kullanmadığınız, ama kullanılabilecek nitelikte olan kıyafetlerinizi gıda bankasına teslim ederseniz biz de ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım. Hemşehrilerimize gösterdikleri duyarlılık nedeniyle şükranlarımı sunuyorum.”; dedi.

22 Ocak 2016
243 kez görüntülendi