Hırvatistan, Rüzgar Enerji Santrali Projesine talip

Belediyemizin yeni dönem projeleri arasında yer alan Rüzgar Enerjisi Santrali için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Belediye, 4 rüzgar türbininden yılda yaklaşık 14 milyon kWh üretecek.

Daha önce ön hazırlık için Avrupa ülkelerinde Rüzgar Enerji Santrallerini inceleyen Çorum Belediyesi teknik ekibi, Hırvatistan`dan gelen ekiple bir toplantı gerçekleştirdi.

Belediyemizin kuracağı Rüzgar Enerji Santrali Projesi’ni incelemek üzere Hırvatistan menşeli Koncar Firması yetkilileri ziyarette Belediye Başkanı Başkanı Muzaffer Külcü’yü makamında ziyaret etti. Hırvat ekibin ziyaretinde konuşan Başkan Külcü, böyle bir projeyi hayata geçirecek ilk belediyenin Çorum Belediyesi olacağını söyledi. Rüzgar Enerjisi Santrali Projesinin hem Çorum Belediyesi hem de Türkiye’deki belediyeler açısından farklı bir tecrübe olacağının altını çizen Külcü, “Bu projenin ekonomik tarafı olduğu gibi belediyeler açısından birde prestij tarafı var. İşin bu kısmını da önemseyerek çalışmalarımızı yürütüyoruz. Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi’nin ihalesini yılsonuna yapmayı planlıyoruz. Bu projede beraber çalışacağımız partnerimiz sadece bir yatırım yapmış olmayacak, bu anlamda Türkiye’de ciddi bir referansa da sahip olmuş olacak.”; dedi.

Çorum Belediyesi`nin yenilikleri takip eden ve uygulayan bir belediye olduğunu dile getiren Başkan Külcü, kuracakları enerji santrali ile Belediyemizin tüm enerji tüketimini sağlayacaklarını söyledi. Külcü, “İhtiyaç fazlası elektrik enerjisini de satarak Belediyemize gelir elde edeceğiz. Çevreye ve doğaya duyarlı bir belediyecilik anlayışı ile doğaya zarar vermeden, çevreyi kirletmeden elektriğimizi üreteceğiz. İnşallah çalışmalarımızı en hızlı şekilde tamamlayıp bir an önce elektrik üretimine başlamak istiyoruz”; dedi.

Koncar Firması Yönetim Kurulu Üyesi StjepanDragicevicde Çorum`da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek elektrik üzerine çok köklü bir firma olduklarını vurguladı. Türkiye’de daha önce hidroelektrik santralleri üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade eden StjepanDragicevic, “Türkiye’de de Rüzgar Enerjisi sektöründe de var olmak ve iş yapmak istiyoruz. İş yaptığımız ülkelerde lokal bir partnerle çalışmayı tercih ediyoruz. Böylece yerel sanayiye de destek veriyoruz. Bu projede de Çorum’un içinde imal edilecek olan parçaları değerlendireceğiz ve çalışacağız”; diye konuştu.

Ziyarette, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir ve belediye teknik personeli hazır bulundu.

Daha sonra Hırvatistan Koncar Firması ile Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir ve Rüzgar Enerji Santrali projesinde görevli teknik personel ile toplantı yaptı.

06 Ağustos 2015
176 kez görüntülendi