Çorum Ecdadının İzinde Çanakkale Yollarında

Ramazan Ayı öncesi 1600 Çorumluyu Çanakkale’ye götüren Çorum Belediyesi,kültür gezileri kapsamında düzenlediği “Çorum Ecdadının İzinde Çanakkale Yollarında” projesiyle Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında 2250 Çorumluyu daha Çanakkale’ye götürüyor.

Bu yıl Çanakkale’yi görme fırsatı bulamamış 1600 kişiyi Çorum’dan Çanakkale’ye götürdüklerini ve 1 Eylül 2015 ile 14 Ekim 2015 tarihleri arasında 2250 kişiyi daha götüreceklerini belirten Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Özellikle terörün ve bölücülüğün tırmandırılmaya çalışıldığı şu günlerde bütün vatandaşlarımızın Çanakkale gibi, birliğimizi ve bütünlüğümüzü temsil eden paydada buluşmasını temenni ederim. Çanakkale bizim millet ruhumuzun yattığı yerdir. Biz de, bu düşünce ve sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ederek Çorum’da yaşayan ve Çanakkale’yi görme imkanı bulamamış vatandaşlarımızı Çanakkale’ye götürüyoruz. 14 Ekim 2015’te ikinci turun son kafilesinin de Çanakkale’ye gidip dönmesiyle bu sene toplamda 3850 vatandaşımız Çanakkale ruhunu yerinde görmüş ve yaşamış olacak.” dedi.

Başkan Külcü, Çanakkale’ye gitmek isteyen Çorumluların, mahalle kültür merkezlerine veya Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabileceklerini söyledi.

Çanakkale’ye gidecek olan Çorumlular rehberler eşliğinde, birinci gün Gelibolu Yarımadası’na geçerek en kanlı çarpışmaların yaşandığı cepheleri, tabyalar ve şehitlikleri gezecekler. Gezinin ikinci günü Çanakkale şehir merkezi ve burada bulunan Çimenlik Kalesi, Nusret Mayın Gemisi, Aynalı Çarşıyı gibi yerleri gezdikten sonra Bursa’ya geçerek burada da Orhangazi, Osman Gazi Türbelerini ziyaret edecekler. Geziye katılan vatandaşlar son olarak Bursa Ulu Cami ziyaretinde bulunup Çorum’a doğru yola çıkacaklar.

28 Ağustos 2015
383 kez görüntülendi