Dolandırıcılar bunu da yaptı

Çorum’da bazı iş adamlarını arayıp kendilerini belediye başkan yardımcısı olarak tanıtan dolandırıcılar, iş adamlarından kimsesizler, yoksullar ve mülteciler için yardım talebinde bulundu.

Daha önce Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül ve Turhan Candan’ın adlarını kullanarak iş adamlarını arayan dolandırıcılar bu kez de Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu’nun adını kullanarak dolandırıcılık yapmaya kalkıştı.İş adamlarına telefonla ulaşıp, “Ben belediye başkan yardımcısıyım, 100 tane fakiri giydiriyoruz, bunlardan 17 tanesini de sizin giydirmenizi talep ediyoruz.”, “Suriyeliler için yardım topluyoruz.” gibi ifadeler kullanarak dolandırıcılık yapmaya çalışan dolandırıcılar, iş adamlarından olumlu cevap aldıktan sonra hesap numarası vererek belirledikleri sözde yardım miktarını hesaba yatırmalarını istediler.

Bu kadarda olmaz dedirten dolandırıcılık olayı, durumdan şüphelenen iş adamlarının Çorum Belediyesi’ni aramasıyla ortaya çıktı. Konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Belediye Basın ve Halkla İlişkiler biriminden yapılan açıklamada;

VATANDAŞLARIMIZA ÖNEMLE DUYRULUR
Belediyemiz tarafından, telefonla veya aracı kullanarak her hangi bir şekilde kişi ve kurumlara ulaşılarak yardım talebinde bulunma durumu söz konusu değildir.

Belediyemiz yardım etmek isteyen vatandaşlarla yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar arasında köprü görevi görerek alan elle veren eli buluşturuyor. Yardım etmek isteyenler belediyemiz ilgili birimlerine(Çorum Belediyesi Gıda Bankası) müracaat ederek ihtiyaç sahiplerine yardım edebiliyorlar. Bu işlemlerin hepsi kayıt altına alınarak resmi bir şekilde yapılıyor. Bunun haricinde belediyemiz hiç bir şekilde yardım talebinde bulunmamaktadır.

Bu konuda vatandaşlarımızın dikkatli olmasını, bu tür kişilere itibar etmemesini, karşılaşacakları benzeri durumlarda belediyemizle irtibata geçmelerini ve 155’i arayarak durumu polise bildirmelerini önemle rica ederiz.”

03 Eylül 2015
195 kez görüntülendi