Çorumlu kadınlar, ”Bayat Ekmekten Taze Lezzetler”için yarıştı

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen “Bayat Ekmekten Taze Lezzetler” adlı yemek yarışması sonuçlandı.

Yarışmaya katılan birbirinden güzel onlarca lezzetli yemek arasından jüri üyeleri de seçim yapmakta zorlandı. Yarışma sonunda ilk üçe giren yarışmacılara ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Türkiye’de ve dünyada yapılan ekmek israflarına karşı vatandaşları duyarlı ve bilinçli davranmaya teşvik etmek, ekmek israfının önüne geçmek amacıyla Çorum Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen “Bayat Ekmekten Taze Lezzetler” adlı yarışmaya 56 kadın bayat ekmeklerden yaptıkları birbirinden güzel yemeklerle katıldı.Yarışmanın birincisine 1.000TL, ikincisine 500TL üçüncüsüne ise 250 TL ödül verildi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, düzenlenen ödül töreni öncesi yaptığı konuşmada yarışma sonunda bir kişiyi birinci ilan etmek zorunda olduklarını ancak gönlünde Çorum’da, Anadolu’nun bağrında yaşayan bütün kadınların, annelerin birinci olduğunu söyledi. Türk kadınının zor koşullarda, kısıtlı imkanlarla çok şeyleri başardığının altını çizen Hatice Külcü, “Evinde un ve su varsa hamur yapmışlar, yağ ve şeker de varsa helva yapmışlar. Bunu da kokusu yayılmıştır diye komşularına ikram etmesini her daim bilmişlerdir. Yarışmaya katılan tüm kadınlarımızı tebrik ediyorum.” dedi

Çorum Valisi Ahmet Kara’nın eşi Mesude Kara da yaptığı konuşmada bayat ekmeğin değerlendirilmesinden daha güzel ve öncelikli olanın ekmeği bayatlatmamak olduğunu vurguladı.

Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu “Etli İçli Köfte” isimli yemeği ile birinci olan Suna Ülgerli birinci, “Bayatsamayan Lezzetler” adlı yemeği ile Asiye Ortakçı ikinci olurken “Sıkma” isimli yemek ile Döne Kuna üçüncü oldu.

Yarışmaya katılan ancak 18 yaşından küçük oldukları için değerlendirmeye alınmayan Özge Özbay ve Sinem Bozkurt’a Belediye Başkanı Muzaffer Külcü imzalı teşekkür belgesi verildi.

“Bayat Ekmekten Taze Lezzetler” adlı yarışmanın ödül törenine Vali Ahmet Kara’nın eşi Mesude Kara ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün Eşi Hatice Külcü’nün yanı sıraBelediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Vali Yardımcısı Haldun Aksalman’ın eşi Meltem Aksalman, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu’nun eşi Fatma Kolcu, yarışmacılar ve çok sayıda kadın katıldı.

02 Aralık 2015
489 kez görüntülendi