Bakan Topçu, kültür merkezi ve Çorum kalesi için söz verdi

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Çorum ziyaretinde belediyeyi ziyaret etti. Ziyarette Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Topçu`dan Başkan Külcü`ye övgü

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Çorum Belediyesi`nin şehirde güzel çalışmalara imza attığını dile getirerek “Çorum`da belediyenin yaptığı işlere baktığımızda Sayın Başkanımız Anadolu`nun tüm medeniyetlerini yaptığı işlerde buluşturmuş. Olması gereken de bu. Başkanın bize burada gösterdiği tablo şu ki, Selçuklunun varisi, Osmanlının torunu, cumhuriyetin çocuğu. İşte anlayışın böyle olması lazım. Bütün iş ve işlemlerimizde böyle olması lazım. Biz birini öteleyip, öbürünü bu tarafa çekecek durumda değiliz. Coğrafyamızın ve tarihimizin bize bahşettiği ciddi bir zenginlik var. Çorum`da öyle tarihi zenginliklere sahip bir il.”; dedi.

Çorum Kalesi ve Kültür Merkezi için söz verdi

Çorum`un barışın, kültürün ve tarımın kenti olduğunu dile getiren Bakan Topçu, “Burada çok şeyler yapılmış ama eksiklerimizde çok. Ben siyasi tavır olarak evde ne konuşursam, sokakta onu konuşurum. Sokakta neyi konuşursam mecliste de onu konuşurum. Yapamayacağım hiç bir şeyin arkasında durmam. Devlet büyüğü ile devlet ayrıdır. Devlete hizmet veren birisi bir saniyesini bile millete hizmet noktasında boşa harcamamalıdır. Biz kültür merkezi ve Çorum kalesi restorasyonu ile ilgili ve milletin mahşeri vicdanında suçsuz ve günahsız 2004 yılına kadar Mamak mezarlıklarında kimsesizler mezarlığında bulunan İskilipli Atıf Hoca`nın memleketine de bir kültür merkezi yapılmalıdır. Bu benim hayalimdir. Milletin mahşeri vicdanında suçsuz ve günahsız bilinen bu muhterem mübarek zatın anısına bir kültür merkezi yapıp milletin vicdan borcunu ödemek gerekir. Gazetecilerimiz çok haklı ve yerli bir kampanya yapmış. Allah bana Sivas`ta yapılan kütüphaneye Muhsin Yazıcıoğlu ismini vermeyi nasip etti. İnşallah Çorum`da da bir halk kütüphanesi açarız. İskilipli Atıf Hoca adıyla ve onun anısına ve bunlarla ve mevcutta bunların haricinde de ne yapabilirsek yapacağıma söz veriyorum sayın vekillerime. Çorum`a basınımızın aracılığıyla söz veriyorum. Çorum`un kalesinin restore edilmesi lazım. Çorum`un bütün kültür varlıklarının restore edilmesi lazım.”; dedi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Bakan Topçu`ya günün anısına işlemeli cam vazo hediye etti.

05 Ekim 2015
166 kez görüntülendi