60 Milyonluk dev proje başlıyor

Çorum katı atık yönetim projesi yapımı işin imzalar atıldı. İhaleyi alan firma Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile sözleşmesini imzalayarak çalışmalarına başladı.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çorum Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılacak olan Katı Atık Tesisi ve çöp toplama istasyonlarının Ocak ayının sonuna doğru inşaat çalışmasının başlayacağını söyledi. 2017 yılının sonunda tesisin faaliyete geçmesini planladıklarını belirten Başkan Külcü, “Katı Atık Projesi’nin maliyeti 55 milyon TL’yi bulacak. Projenin inşaatı devam ederken ayrıca 5 milyon TL`lik makine ve ekipman ihalesi de yapılacak. Böylece toplam yatırım bedeli 60 milyon TL`yi bulacak. İlçelerimizin de dahil olduğu, onların da katı atıklarının toplanarak işleneceği tesisimizle birlikte şehrin genelinde çöpler niteliklerine göre ayrıştırılacak. Vahşi depolama sisteminden çıkarak düzenli depolama sistemine de geçmiş olacağız.”;dedi.

Başkan Külcü, çevreye yaptıkları yatırımların Çorum Belediyesi`nin çevreye ve insana verdiği değerin en önemli göstergesi olduğunun altını çizdi.

Entegre tesislerle “Gaz,Elektrik ve Gübre” de üretecek

Çöplerin depolama ve rehabilite alanlarındaki metan gazını toplamak için gaz toplama sisteminin kurulacağını ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Daha sonra burada kurulacak entegre tesislerle gaz üretimi sonrası elektrik üretimine de geçeceğiz. Ayrıca tesiste evsel ve bahçe atıklarından gübre üretebilecek”; dedi.

Katı atık tesisi ilçeler ile birlikte kullanılacak

Çorum Belediyeler Çevre Birliğine üye olan ilçe belediyeler bu proje ile vahşi depolamadan düzenli depolama sistemine geçeceğini belirten Başkan Külcü; “ayrıştırma sistemi ile çöpler ayrıştırılacak. Bu sayede çöplerin çevreye zararı engellenecek ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Birliğe üye ilçelerdeki çöpler için Laçin, İskilip, Alaca ve Sungurlu ilçelerinde olmak üzere dört adet transfer istasyonu kurulacak tırlar vasıtası ile çöpler merkeze taşınacak. Çorum merkezdeki ve ilçelerdeki mevcut vahşi çöp depolama alanları rehabilite edilerek kapatılacak. Çok küçük olan çöp sahaları da en yakın rehabilite edilmiş çöp sahasına taşınacak.”dedi.

Haşere oluşumu azalacak

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Katı Atık Bertaraf tesisi ile birlikte sinek ve haşere oluşumunun da azalacağını söyledi. Yaz aylarında sinek ve haşereyle etkin mücadele ettiklerini ancak buna rağmen sinek ve haşerenin engellenemediğini vurgulayan Külcü, “Vahşi depolama bölgeleri haşerenin oluşma noktalarından biri olduğu için Katı Atık Projesi ile bununda önüne geçmiş olacağız. Düzenli depolama sistemi ile çöplerin üzeri kapatılacak ve haşere oluşumu böylece buralarda son bulacak. Depolama alanından sızan sular için arıtma tesisi yapılacak. Merkez ve ilçelerde yapılacak bu çalışma ile çevre, doğa ve yer altı suları korunmuş olacak”; dedi.

14 Ocak 2016
357 kez görüntülendi