Belediyemiz, ecdadın isimlerini mahalle mescitlerinde yaşatacak

Belediyemiz, mahallelerde inşa edeceği mescitlere Osmanlı padişahları ve Osmanlı Devletinin kuruluşunda emeği geçenlerin isimleri verilecek.

Camileri yaparken Osmanlıdan ilham aldıklarını ve camilere bu nedenle Osmanlıya ait isimler vereceklerini belirten Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Mescitlerimize Süleyman Şah, Hayme Ana, Ertuğrul Gazi, Şeyh Edebali, Osman Gazi, Orhan Gazi ve Murat Hüdevandigar`in isimlerini vereceğiz. Dünyaya örnek bir medeniyet kurdular. Örnek bir medeniyet inşa ettiler. Ecdadımıza vefa olarak bu isimleri o mescitlerimize vermeyi uygun gördük”; dedi.

Belediyemiz tarafından yapılan Abdibey Camii`ndeki çevre düzenleme çalışmalarını inceleyen Başkan Külcü, belediye olarak ibadethanelere yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler de verdi.Çorum`un 7 ayrı noktasında Osmanlıdaki mahallle camileri gibi geleneksel Türk mimarisinin izlerini taşıyan mahalle mescitleri yapacaklarını açıklayan Başkan Külcü, mescitleri projelerinin hazırlanarak, maliyetlerinin çıkarıldığını dile getirdi.

Bu mescitleri Çorum Belediyesi olarak kendilerinin yapabileceklerini ancak vatandaşlarla birlikte yapmayı arzu ettiklerini anlatan Başkan Külcü, “Mahalle mescitlerimizi Çorum Belediyesi olarak kendi bütçe imkanlarımızla yapabiliriz ama istiyoruz ki bunu bütün Çorumlularla paylaşalım. `Başkanım niye haberimiz olmadı deseydiniz bir tanesini de biz yaptırırdık` diyebilecek vatandaşlarımız olabilir. Onları bu hayırdan, sevaptan mahrum bırakmayalım istiyoruz. Mahalle mescitlerinin yapımı hususunda niyeti olanlara çağrı yapıyorum. Allah rızası için mescit yaptırmak istiyorum, yapımına katkı sağlamak istiyorum diyen birisi varsa onlara bir ayda zaman veriyoruz. Mescit yaptırmak isteyen olursa onunla bir araya gelerek sözleşme yapacağız. Ne zaman başlayıp biteceği belli olacak. Olursa hayır sahipleriyle bu mescitlerimizi yapacağız olmazsa belediye bütçesi ile kendimiz yapacağız”; dedi.

Makamların gelip geçici olduğunu dile getiren Başkan Külcü, “Bir şehri özgün kılmak için yapılması gereken belli başlı şeyler vardır. Bunlardan birisi yollarının geniş olmasıdır. Diğeri şehrin parklarla donatılmış olmasıdır. Bir diğeri kentin meydanlara ve kimlikli özgün kimlikli binalara sahip olmaktır. Bu camiler eserler bu şehri tarif eden bu toprakların üzerinde kurulu medeniyeti tarif eden bizi tarif eden İslam`ı tarif eden mühürlerdir. Camilere bunun için önem veriyoruz. Belediyenin her işini hassasiyetle takip ediyoruz. Bu bulunduğumuz makamlar emanettir. Hem milletin emaneti hem de sorumluluk makamıysa Allah`ın emanetidir. Her işimizi bunun bilincinde takip ediyoruz. İbadethanelere yönelik işleri farklı hassasiyetle takip ediyoruz. Bunlar öldükten sonrada amel defterinin açık kalmasına neden olacak.

Milletimizin dua bekliyoruz”; ifadelerini kullandı.

18 Mayıs 2016
174 kez görüntülendi