Tedavileri tamamlanan hasta akbabalar, doğal yaşamına döndü

Hasta akbabalar, tedavisi Çorum Belediyesi’nde tamamlandıktan sonra doğaya salındı.

Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Rehabilitasyon merkezinde tedavi edilen 3 akbaba sağlığına kavuştu. Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü görevlileri tarafından Elmalı Köyü civarında hasta halde bulunan 3 adet akbaba Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü geçici rehabilitasyon merkezine getirilen akbabalar, veteriner hekimler tarafından hemen tedavi altına alındı. Akbabaların zehirlenmiş bir hayvan leşi yediklerini ve bundan dolayı zehirlendiklerini tahmin ettiklerini belirten veteriner hekimler, doğaya bilinçsizce bırakılan zehirlerin bu tür vakaları da beraberinde getirdiğini belirtti.

Geçici Rehabilitasyon Merkezinde her türden hayvanın tedavi ve bakımının yapıldığını ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, bakıma muhtaç veya yaralı hayvanların bakımlarını yapıp tedavi ettikten sonra tekrar doğal yaşamlarına bırakıldığını söyledi.

Zehirlenmiş olarak bulunup Geçici Rehabilitasyon Merkezimize getirilen akbabaların gerekli tedavileri yaptıktan sonra gözetim altında tuttuklarını vurgulayan Candan, doğal yaşama karşı duyarlı ve bilinçli davranmaları konusunda hassasiyet beklediklerini kaydetti.

Akbabalar çevre temizliği için önemli

Karapürçek Köyü sınırları içinde bulunan Çorum Belediyesi Katı Atık Toplama Merkezinde yoğun bir akbaba popülasyonu bulunduğunu belirten Başkan Yardımcısı Candan, akbabaların çevre temizliği, ekolojik denge ve insan sağlığı açısından ciddi bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

27 Mayıs 2016
189 kez görüntülendi