Bu Ramazan da Birlikteyiz

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Ramazan Ayı`na özel hazırladıkları programları düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Halkla iç içe bir Ramazan geçireceklerini belirten Başkan Külcü, “Bu Ramazan da Birlikteyiz” mesajı verdi.

Buhara Kültür Merkezi’nde Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Turhan Candan ve daire müdürlerinin katıldığı toplantıyla, Ramazan programının tümü hakkında bilgi veren Başkan Külcü, Çorumlular başta olmak üzere tüm İslam Alemi’nin Ramazan ayını tebrik ederek, Ramazan ve akabinde kutlanacak olan bayramın hayra ve huzura vesile olmasını temenni etti.

Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir program için özen gösterdiklerini anlatan Başkan Külcü, bu sene, her senekinden biraz daha farklı ve yeniliklerle dolu bir Ramazan geçireceklerinin sinyalini verdi.

Ramazan manevi bir iklimdir

“Sahurundan teravihine kadar günün 24 saati 11 aydan farklı yaşanır. Dargınların barıştığı bir aydır. İnsanların gönlü yumuşar. Tasadduk duygusu daha da yükselir. İnsanın varlık içinde yokluğu tattığı bir zaman dilimidir. İçinde bin aydan daha hayırlı diye müjdelenen Kadir Gecesi vardır. Sonunda da müminlerin bayramı vardır.

Bu Ramazan ilklere şahit olacak

Burası bir İslam toplumu, % 99’u Müslüman bir ülke. Vatandaşlarımızın dini vecibelerini kolaylaştıracak adımlar atıyoruz. Bunu her zaman özenle takip ediyoruz. Ramazan aynında ise ayrıca programlar, etkinlikler yapıyoruz. 6 – 7 yıldır yapmakta olduklarımız var. Bu sene ilk kez yapacaklarımız var.

Program 10 başlıkta özetlendi

Mahalle iftarları, çocuk (yetim) iftarı, STK iftarı, Ramazan çadırı, Ramazana özel gıda dağıtımı, geçen yıl 1571 kişi iken bu yıl 2571 çocuğumuza bayram hediyesi, ailelerimize iftar ziyaret, Ramazan geceleri eğlence programları, Kadir Gecesi özel programı, Arife günü yapılan hizmetler.

Bu Ramazan da dolu dolu geçecek

Bu sene Ramazan öncesi bunları, derli toplu paylaşmak istedik. Önceki yıllarda yaptığımız Ramazan etkinlikleri devam edecek. Yeni programlar ekledik. Bu seneyi 6 ana başlık altında topladık. Çocuklara Yönelik Programlar, Gençlere Yönelik Programlar, Kadınlara Yönelik Programlar, Yaşlılarımıza Yönelik Programlar, Mahalle Programları ve diğer programlar

Çocuk programları

Her yıl yaptığımız çocuk iftarımızı yine yapacağız. Ramazan ayının 15. Günü, İslam Birliği Teşkilatı’nın desteğiyle “Dünya Yetimler Günü” olarak kutlanıyor. Ramazan ayının 15. Günü bu iftarımızı yapacağız. Ortalama 2 bin 500 katılım oluyor. İftar sonrası tüm katılımcı çocuklara eğitici, öğretici, eğlendirici, oyunlar hediye edeceğiz. TSO Fuar Salonu’nda iftar sonrası yapılacak akşam programlarının bir kısmı da sadece çocuklara yönelik olacak. Anne ve babalara ise o zaman diliminde çay ikram edeceğiz. 2571 çocuğumuza bayramlık elbiselerini, 22 Haziran günü teslim edeceğiz. Bayrama 10 gün kala bayramlıklarını vermeye başlayacağız.

Gençlerle bir araya geleceğiz

Gençlerle iftar, sahur ve maç programlarımız var. Ramazanın 8. Günü LYS’ye girecek gençlerimizle iftar yapacağız. KYK’da kalan üniversiteli gençlerle bir iftar programı yapacağız. Ramazanın 6. Günü bir sahur programımız olacak. Öncesi veya sonrasında gençlerle sohbet imkanı bulacağız.

Külcü, milli maçı gençlerle izleyecek

12 Haziran’da (Ramazanın 7. Günü) Türkiye – Hırvatistan Cumhuriyeti maçını gençlerle birlikte izleyeceğiz. O maçı izlemeye gelen gençlere belediye armalı Milli Takım forması, kur’a ile belirlenen 10 kişiye ise orijinal milli forma hediye edeceğiz. Maçı Buhara Kültür Merkezinde izleyeceğiz.

Hatice Külcü`de kız öğrencilerle buluşacak

Ayrıca kız üniversite öğrencileri ile Hatice Külcü ve Kadın Meclis Üyelerimizin KYK’da iki, dışarda da gençlerle iki iftar programı daha olacak.Böylece gençlerle ramazan boyu 8 kez buluşmuş olacağız.

Kadınlar, Çorum Yemekleri`nde yarışacak

Ramazan kadınlar için daha zor. Hem oruç tutuyorlar, hem de evde herkesin işini yapmaya ve aşını yapmaya devam ediyorlar. Kadınlarla özel iftar programları da planlamıştık. Bu zorlukla iftar koymadık. Onlara özel bir program planladık. Ramazan Sofrasında Hanımlar Yarışıyor programında hanımlar, çorba, yemek, salata, tatlı, mantı, börek, şerbet, kompostodan oluşan 8 kategoride yarışacak. Bu sembolik de olsa bir yarış. Dereceler olacak, ödüller verilecek. Ama bunlar sembolik. Katılan herkese hediye takdim edeceğiz.

Ulu Çınarlarla iftarda bir araya geleceğiz

Yaşlılarımız bizim ulu çınarlarımız. Onların gölgesi bizim için büyük nimet. Yılın 365 günü onlarla beraberiz. Evlerini bu anlayışla temizliyoruz. 14 Haziran günü, Ramazanın 9. Günü ulu çınarlarımızla İnci Park’ta iftar yapacağız. Ev temizliği hizmeti verdiğimiz 416 büyüğümüzün aileleri kaç kişi ise bir kez de onların hepsine bir gün için iftarlık yemek götüreceğiz.

Bir gelenek haline gelen “Mahalle İftarları”; düzenlenecek

2010 yılından beri yaptığımız mahalle iftarlarımız devam edecek. Bu sene yine Ulukavak, Akkent, Mimar Sinan, Gülabibey, Buhara, ayrıca İHL bahçesinde çocuk iftarımız olacak. Böylece 6 mahalle iftarı yapmış oluyoruz. 25 bin civarında hemşehrimiz ile buluşuyoruz. Bunlar yemek programları değil, kucaklaşma programlarıdır. Gönül sofrasıdır. 10 Haziran Buhara, 15 Haziran Mimar Sinan, 17 Haziran Akkent, 23 Haziran Gülabibey, Haziran Ulukavak

Çorum`a hizmet edenlere vefa iftarı

Çorum’a hizmet etmiş, eden tespit edebileceğimiz kim varsa onlarla bir iftar yapacağız. Bu bir vefa iftarıdır. Bu ilk kez yapılacak. Kim olursa olsun, tespit edebileceğimiz herkesi davet edeceğiz. Tespit edemediğimiz, davet edemediğimiz olabilir. Bu konuda destek, yardım bekliyoruz. Ne kadar katılan olursa, işimiz o kadar kolay olur. 500-1000 arası bir sayı olabilir diye tahmin ediyoruz.

Evlere ziyaret

Bunu da geçmiş yıllar da yaptık yapmaya devam edeceğiz. Bunlar elbette gönül alma bakımından önemli anlar. Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tutumu herkese örnek oldu.

Ramazan`a özel Gıda yardımları

Düzenli olarak gıda bankası çalışmamız devam ediyor. Ayda ortalama 2.500 civarında gıda yardımı yapıyoruz.11 ay böyle devam ediyor. Ramazanda bu sayımız 7 bine çıkıyor. Yani 4bin 500 paket civarında ilave olarak yardım yapıyoruz. Bu senede planladık devam edecek. Böylece toplam sayı 35 bin kişi/ay olacak. Mültecilere aylık 800 paket yardım ediyoruz. Bu da ramazanda 2’şer paket olarak 1.600 oluyor.

Ramazan çadırında bir araya geleceğiz

Yıllardır devam eden Ramazan Çadırımızın bu yıl da kurulumu gerçekleştirildi, hazırlıklar tamamlandı. Burada da her akşam 1.000 kişi için iftar vermeye devam edeceğiz. Bunun maliyetini hayır sahipleri karşılıyor. Biz sadece aracılık yapıyoruz.

Kadir Gecesi`nde Kuran ziyafeti

Kadir Gecesi programımızı Akşemseddin Camii’nde idrak edeceğiz. Programa katılacak hafızlar; üç kez dünya şampiyonu olan Mısırlı Hafız Halit Muhammed Hanefi, 2011 dünya birincisi Hafız Mehmet Tayfur Sönmez ve 2013 dünya birincisi Hafız Ahmet Sarıkaya.

Ramazan boyunca program var

Aynı yerde tekrar eden programları dikkate almaksızın 25 program yapacağımızı görüyoruz. Bunun için de “BU RAMAZAN DA BİRLİKTEYİZ” sloganını kullandık. Bu Ramazan’da da titizlikle hazırladığımız programlarımıza, genç – yaşlı, kadın erkek bütün hemşehrilerimizi davet ediyorum. Ramazan’ın manevi ikliminden bütün şehir olarak nasiplenmemizi, Rabbimden niyaz ediyorum. Ramazanın İslam Âlemi’ne ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum.”

02 Haziran 2016
334 kez görüntülendi