22 milyon TL’lik yatırım

Belediyemiz tarafından 2013 yılından beri çalışmaları yürütülen Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesinde sona gelindi. Başkan Külcü ve ilgili firma yetkilisinin attığı imzalarla birlikte rüzgar türbini ile ilgili yapım çalışmaları da başlamış oldu.

Leitwind Türkiye Sorumlusu Can Güven ve Leitner Türkiye Bursa Şube Müdürü Hasan Onur Öz, Belediye Başkanı Yardımcısı Alper Zahir`in de katıldığı imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yaklaşık üç yıldan beri tüm teknik personel ve mühendislerle birlikte üzerinde çalıştıkları RES projesinde sözleşme imzalama aşamasına geldiklerini söyledi. Zaman zaman yurt dışında da inceleme gezileri düzenlediklerini belirten Külcü, “2 ay önce yapmış olduğumuz ihalemizin sözleşmesi için imzalarımızı atıyoruz. Attığımız imzalarla birlikte RES yapım sürecini resmen başlatmış oluyoruz”; dedi.

Türkiye`de 4 MW`lık bir yatırımı lisanssız üretici olarak ilk defa Çorum Belediyesi`nin yaptığının altını çizen Başkan Külcü, “Bu durum enerji üretimi bakımından önemli olmakla birlikte, Belediyemizin kazanmış olduğu vizyonun ifadesi bakımından da çok önemlidir. 2017 yılının bahar aylarının sonuna geldiğimizde rüzgar türbinlerinin kurulmaya başlandığını göreceğiz.”; dedi.

Belediyemizin yaptığı yatırımlarla son 7 yılda hızla büyüyen bir belediye olduğunu, bu durumun da enerji tüketimini en az 3-4 kat artırdığını kaydeden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Sadece tüketerek gideceğimiz noktanın sağlıklı bir nokta olmadığını düşünüyoruz. Çorum Belediyesi olarak bir yandan ürettiğimiz hizmetler için tüketim gerçekleştirirken diğer yandan da hem belediyemizin bütçesine katkı sağlamak hem de ülkemizin gayri safi milli hasılasına katkı sağlamak amacıyla böyle bir çalışma başlattık. 4 MW`lık kurucu gücü gerçekleştirdiğimizde, Çorum Belediyesi`nin bir yıl boyunca yapmış olduğu tüm tüketimi buradan karşılamış olacağız. Yıllık 17 milyon KWh enerji kullanıyoruz. Bunun parasal karşılığı ise 6 milyon TL`dir. Yani Çorum Belediyesi aylık 500 bin TL civarında elektrik kurumuna düzenli fatura ödemektedir.”; dedi.

Belediyemiz, Türkiye`nin en büyük lisanssız RES yatırımını yapıyor

Belediyemizin son yıllarda yaptığı çalışmalarla Türkiye`de adından söz ettiren belediyeler arasında yer aldığını kaydeden Başkan Külcü, Türkiye`de lisanssız üretici olarak 4 MW`lik RES yatırımı yapan ilk kurum olduklarını vurguladı.

Daha önce, 1 MW`lik, 900 KW`lik yatırımların yapıldığını ancak o yatırımların Çorum Belediyesi`nin yaptığı yatırımın 4`te biri büyüklüğünde olduğunu ifade eden Külcü, “Böyle bir yatırımla birlikte bir yandan Belediye olarak biz tecrübe kazanırken bir yandan da bu büyüklükteki bir yatırımın lisanssız olarak bir kamu kurumu tarafından yapılıyor olması nedeniyle bakanlığa da birçok konuda danışmanlık hizmeti vermiş olduk. Bu yönüyle de Çorum Belediyesi bir ilki gerçekleştirmiş oldu.”; dedi.

22 milyon TL’lik yatırım

5 yılda kendini amorti edecek

Rüzgar Enerjisi Santrali projesinin hizmete girdikten 5 yıl sonra kendini amorti edeceğini kaydeden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Özel sektör yatırımcıları bunu 7 – 8 yılda amorti edebiliyorken, biz yaptığımız hesaplamalara göre, doğrudan tüketici olmamız sebebiyle 5 – 5,5 yılda amorti edeceğiz. Belediyemiz için önemli bir durumdur. Yatırımımız toplam 6 milyon 592 bin Euro`ya mal olacak. Bugünkü Türk Lirası karşılığı 22 milyon TL’dir. Hem şehrimize hem de Belediyemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”; dedi.

Ülkemizde şu anda 4.800 MW’lık Rüzgar türbini kurulmuş. Bunun 955 MW’si 2015 yılında gerçekleştirilmiştir. Türkiye`mizin 2023 yılı hedefleri içerisinde Rüzgar Enerjisi yatırımı olarak 20.000 MW hedeflendiğini, bu hedefin ise Türkiye için önemli bir hedef olduğunu belirten Külcü, “Bu tür yatırımları fosil kaynaklar için ayırdığımız kaynakların içeride kalması ve yerli yatırımlar için kullanılması demektir. Türkiye`nin bu büyük hedefine yürürken, biz de elimizdeki imkanlar ölçüsünde buna küçük bir katkı sağlamış olmanın da huzurunu, mutluluğunu yaşıyoruz.”; dedi.

22 Eylül 2016
189 kez görüntülendi