8 yılda Belediye’yi yeniden formatladık

Çorum Belediyesi’nin sosyal belediyecilik alanındaki çalışmaları dün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Gıda Bankası’nda gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Cengiz Özkader ve kurum çalışanları ile basın mensupları katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Muzaffer Külcü, Çorum’u sosyal belediyecilikte marka haline dönüştürdüklerini söyledi.

Her hizmette önceliklerinin insan olduğunu vurgulayan Başkan Külcü, çalışmalarının temelinde daima insani değerleri ön planda tuttuklarını kaydetti.

“Bu milletin hizmetkârıyız” diyen Külcü, “Fiziki yatırım ve hizmetlerin yanı sıra Belediyecilikte önemli olan gönül kazanmak. Biz, işimize aşkımızı katarak çalışıyoruz” dedi.

Külcü, sosyal belediyecilik alanında Çorum’da hayata geçirdikleri çalışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık yaptığı dönemlerde aldıkları iki ayrı ödülle tescillendiğini hatırlattı.

Sosyal belediyecilik alanında gerçekleştirdikleri çalışmaların toplam maliyetinin yılda 20 milyon TL’ye ulaştığına dikkat çeken Külcü, başlıklar halinde yaptığı sunumunda yapılan faaliyetlere ilişkin detaylı bilgiler verdi.

 

AYLIK TANITIM TOPLANTILARI DÜZENLENECEK

Çorum Belediyesi yeni bir uygulamaya daha imza atıyor.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum’da hayata geçirdikleri hizmetleri ve çalışmaları kamuoyuna daha iyi tanıtmak amacıyla aylık basın toplantıları düzenlemeye karar verdiklerini açıkladı.

Her toplantıda Belediye Birim Müdürlükleri’nden birinin faaliyetlerinin ele alınacağını belirten Muzaffer Külcü, basın mensuplarının sorularının da cevaplanacağını kaydetti.

 

‘8 YILDA BELEDİYE’Yİ YENİDEN FORMATLADIK’

“Belediye icraatlarını başlıklar halinde anlatacağız” diyen Külcü, “8 yıllık görev süremizdeki çalışmalarımızda insana ve şehre hizmet prensipleriyle hareket ettik. Bu süreçte Belediyeyi adeta yeniden formatlayarak büyük bir hizmet kervanına dönüştürmeyi başardık” dedi.

Çorum Belediyesi’nin hizmetlerini kamuoyuna anlatmak için kolları sıvadıklarını vurgulayan Başkan Külcü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Vatandaş, ‘Belediye çalışıyor’ diyor, hizmetlerimizden memnun olduklarını söylüyor ancak sorulduğunda sıralamakta zorlanıyor. Hizmetlerimizi galiba yeteri kadar anlatamadık. Zira herkes Belediye’nin kendine dönük hizmetlerini biliyor. Bu nedenle Çorum Belediyesi olarak yaptığımız işleri aylık toplantılarla anlatma kararı aldık. Düzenleyeceğimiz toplantılarda hizmetlerimizi genel olarak değil, birim müdürlüklerimizin evsahipliğinde bölümler halinde anlatacağız. Bu vesileyle toplantılarımıza Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nden başlıyoruz. Bu müdürlüğümüzün işi sadece yardımlar değil. Sosyal belediyecilik alanındaki çalışmalarımızın tamamını bu Müdürlüğümüz yürütüyor.

 

‘HER HİZMETTE ÖNCELİĞİMİZ İNSAN’

15 mahallede 250 bin insanımıza hizmet veriyoruz. Belediyecilik açısından her bir insanımız bizim için aynı değerde oldu. Hiçbirini önceleyerek başkalarını ötelemedik. Siyaseti bir hizmet aracı olarak görüyoruz. Devletin şefkat eline ihtiyacı olan dezavantajlı kesimler için daha çok çalışmak zorunda olduğumuz bilinciyle hareket ediyoruz. O nedenle engelliler, yaşlılar, kadınlar, şehit ve gazi aileleri başta olmak üzere garip-gurebaya devletin şefkat elini ulaştırdık.

 

‘İŞİMİZE AŞKIMIZI KATARAK ÇALIŞIYORUZ’

İslâm’la zenginleşen köklü bir medeniyet birikimimiz var. Değerlerimize sadık kalarak sahip olduğumuz birikimi yüceltecek adımlar atmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu milletin emanetçisi olarak Belediye hizmetlerinde de milletin değerlerine uygun adımlar atmak mecburiyetindeyiz. Bu hususta ecdadımızın vakıf kültürüne dikkat çekmek istiyorum.

Bizler işimizin içine aşkımızı koyarak hareket etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle sosyal belediyecilik alanında Türkiye’nin önde gelen Belediyelerinden biri olduk. Sosyal belediyecilik alanında Çorum’da hayata geçirdiğimiz çalışmalar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık yaptığı dönemlerde aldığımız iki ayrı ödülle tescillendi.

 

‘SOSYAL BELEDİYECİLİKTE MARKAYIZ’

Anayasamızdaki sosyal devlet olmanın gereği yapılması zorunlu olan çalışmalar dün yapılmamış, yapılamamış ama biz bugün yapıyoruz ve bundan mutluluk duyuyoruz. Sosyal belediyecilikte Türkiye’nin marka Belediyelerindeniz. 8 yıl önce göreve geldiğimde bu alanda sadece 1-2 faaliyet vardı. Bunlar; Ramazan ayında gıda paketi dağıtımı, festival organizasyonu ve iftar çadırından ibaretti. O dönemde yılda 2 bin adet gıda paketi dağıtılıyordu ki bu ayda 166 paket demek.

 

‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen siyasi bir misyona sahibiz. Bu misyonla kolları sıvadık ve 2015 yılında Gıda Bankası’nı hizmete sunduk. O tarihten önce ayda ortalama 2 bin 300 adet gıda paketi dağıtıyorduk. Yeni sistemde market düzenine sahip olan Gıda Bankası ile ailelere ihtiyaç duydukları ürünleri sunduğumuz kart limitine göre gönüllerince alma imkanı sunduk. Burada 200’den fazla ürün çeşidi var. Hemşehrilerimiz bir marketten alışveriş yapma konforuyla ihtiyaçlarını ücretsiz olarak alıyor. 2008 yılında toplam gıda yardımı 200 bin TL iken bugün 3,5 milyon TL’ye ulaştı. Çorum’daki mülteci ailelerine ise aylık 1.100 adet gıda paketi dağıtıyoruz.

 

13 BİN 500 ÇOCUĞA BAYRAM HEDİYESİ

Bayram Hediyesi adlı çalışmamız dahilinde yetim, şehit ve gazi evlatları başta olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kıyafet yardımı yapıyoruz. Peygamber Efendimiz’in de bir yetim olmasından yola çıkarak ilk sene 571 çocuğumuza bayramlık hediye ettik. Geride bıraktığımız 4 yıl içinde ise toplam 13 bin 500 çocuğu sevindirdik. Bu yıl yeni bir adım daha atarak okul çağındaki çocuklarımıza kaban ve bot hediye ettik.

 

‘BU MİLLETİN HİZMETKÂRIYIZ’

Yaşlı bakım ve ev temizliği kapsamında 445 evin temizliğini yaparak 700’e yakın kişinin bu hizmetten yararlanmasını sağladık. Yaşlılarımızın evlerimizin ve ülkemizin bereketi olduğuna inanıyoruz. Evladı olmayan ya da çocuklarının sahip çıkmadığı, komşularının yetişemediği herkese ulaşmamız gerektiğini düşünerek oluşturduğumuz ekiplerle bu alanda hizmet veriyoruz. Milletimizin hizmetkârıyız. Bu alanda çalıştıkça huzur buluyoruz.

 

12 BİN 600 AİLEYE ‘HOŞGELDİN BEBEK’ HEDİYESİ

‘Hoşgeldin Bebek’ uygulamasıyla ailelerin sevincini paylaşıyoruz. Nüfus Müdürlüğü istatistiklerinden yararlanarak her yeni doğan bebek 40’ı çıktıktan sonra aileleri ziyaret edilerek selamımızla birlikte hediyeleri takdim ediliyor. Her ay 350’ye yakın bebek doğuyor. Bugüne kadar toplamda 12 bin 600 aileye bu hediyelerimizi ulaştırdık.

Sünnet Şölenimiz dahilinde ise her yıl ortalama 400-500 çocuğumuz için 7 ayrı program düzenledik. Bu programlardan sonuncusunu 2015 yılında gerçekleştirdik. Artık devletimiz sünnet konusunda farklı bir uygulama başlattı. Devlet Hastaneleri’nde ameliyathane ortamında bu tıbbi operasyonun yapılmasına karar verildi. Bir kez de Nikah Sarayımız’ın açılışında toplu nikah organizasyonu yaptık.

 

‘ÖNEMLİ OLAN GÖNÜLLERİ KAZANMAK’

Ramazan Ayları’nı büyük bir buluşma mevsimine dönüştürdük. Ramazan Çadırı’nda günde ortalama 1.200 kişi iftar ediyor. Mahallelerimizde ise 5-6 bin kişiyle birlikte iftar yapıyoruz. Bu organizasyonlarda bizi bir araya getiren yemek değil, muhabbet bağı. Vatandaş, kendisini Belediye ile birlikte hissediyor. Önemli olan da zaten bu, gönüllere girmek ve orada kalabilmek. Yani hüner şehirleri imar etmektir ama ondan da önemlisi gönüller yapmak ve hoş tutmaktır. Bu doğrultuda her Ramazan Ayı’nda ortalama 25 bin kişiyle mahalle iftarları düzenliyoruz.

 

‘ENGELLİ EĞİTİM MERKEZİ, TÜRKİYE’YE ÖRNEK’

Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu engelli araçları konusunda Belediyemize müracat eden herkesin ihtiyacı karşılandı. Şu ana kadar bu rakam 520’yi buldu. Engelli Eğitim Merkezimiz de Türkiye’ye örnek projelerden biri. Onların gözlerindeki ışıltı herşeye değer. Yaptığımız işlerin bereketi, bu alanda aldığımız dualardan kaynaklanıyor. Buhara Kültür Merkezi çatısı altında bir Rehabilitasyon Merkezimiz var. Ağır engelli çocukların bakıldığı bu Merkezimiz engelli ailelerinin imdanına yetişti. Haftanın 5 günü, engellilerimizi evlerinden alıyor, bakımlarını yaparak hoşça vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Öte yandan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün önerisi doğrultusunda 2 adet Çocuk Evi’nin tefrişatını gerçekleştirdik.

 

‘SIĞINMACILARA ENSAR RUHUYLA HİZMET EDİYORUZ’

Çorum’daki sığınmacı ailelere yönelik yardımlarımız da sürüyor. Mahalle muhtarlarımızla koordineli şekilde düzenli olarak 1.100 mülteci aileye gıda yardımı yapıyoruz. Bu alanda sunduğumuz hizmetleri ensar ruhuyla gerçekleştiriyoruz.

Camilerimizin temizliği ve bakımı konusunda da çalışmalarımız var. Çorum’daki 105 ibadethaneden mescitler dışındaki 86 camimizin temizliğini düzenli olarak Belediyemiz yapıyor. Tüm camilerimizin abdesthane ve tuvaletlerini de elden geçiriyor, diğer ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.

 

‘GÖNÜL COĞRAFYAMIZA SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ’

Bosna Hersek’te ikinci yabancı dil olarak Türkçe’yi seçen 6 bin çocuğa okul çantası ve kırtasiye malzemesi hediye ettik. Bu uygulama sonrası Bosna’da Türkçe öğrenmek isteyen öğrenci sayısında fevkalade bir artış olmuş. Gönül coğrafyamıza asla sırtımızı dönemeyiz. Zira Bosna merhum İzzetbegoviç’in Cumhurbaşkanımız’a emanet ettiği kardeş coğrafya. O nedenle yurt dışı yardımlarımız da sürecek.”

07 Aralık 2016
186 kez görüntülendi