Medeniyetler kendi hafızaları içerisinde yaşarlar

Belediyemiz tarafından düzenlenen Medeniyet Konuşmaları’nın bu ayki konuğu İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. İbrahim Halil Üçer oldu.

Turgut Özal Konferans Salonu`nda düzenlenen programa Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Erol Kavuncu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer ve davetliler katıldı.

Başkan Yardımcısı Turhan Candan, programın açılışında yaptığı konuşmada Medeniyet Konuşmalarını çok önemsediklerini belirterek “Medeniyet Konuşmaları etkinliğimizin en özel olanıdır.”; dedi.

Medeniyet`in metafizik etrafında inşa edilmiş bir hayat küresi olduğunu söyleyen İbrahim Halil Üçok, “Peygamber Efendimiz, risaletin belirli bir döneminde komşu kültür ve uygarlıklara risaleleri tebliğ etmek için, Doğu Roma İmparatorluğu’na, Sasani İmparatorluğu’na, Çin’e, Gassanilere, Yemenlilere elçiler göndermiştir. Peygamber Efendimizin Çin’e gönderdiği elçinin kabri halen Çin’dedir. Müslümanlar 40 yıl içinde Peygamber Efendimizin tebliği ile kadim dünyanın merkezine yerleşti. Müslümanlar sadece coğrafya fethetmediler. Oralara medeniyet götürdüler”; dedi.

Türkiye’deki yükseköğrenim geleneğinin, kurumların hafızasızlıktan muzdarip olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Halil Üçer, “İslam dünyasının önemli bir bölümünde bilinçli olarak yada bilinçsiz bir şekilde kendi hafızamızı yitirdik. Boş bir hafıza başka bir kültür ve medeniyetle asimilasyona uğrar. Okuduğumuz her şey batı düşünce ve geleneğinden gelmektedir. Biz kendimizi başkasının bize tuttuğu ayna ile idrak ediyoruz.”diye konuştu.

Program sonunda günün anısına Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan , Akademisyen – Yazar Yrd.Doç.Dr. İbrahim Halil Üçer’e Çorum’un simgesi olan Saat Kulesi maketi hediye etti.

13 Ocak 2017
225 kez görüntülendi