Kanalizasyon ana hat tıkanıklıkları tarih olacak

Belediyemiz, son teknolojiye sahip araç ve ekipman alımlarına devam ediyor. 2009 yılından beri 25 Milyon TL`lik yeni araç ve ekipman alımı yapan Çorum Belediyesi, araç filosuna bir süre önce kattığı son sistem kombine kanal temizleme aracı ile de şehrin kanalizasyonlarını düzenli olarak temizliyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, şehrin altyapısını geliştirmeye yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle devam ettirdiklerini, altyapı çalışmalarının bakım ve onarımlarının da periyodik olarak devam ettiğini kaydetti. Kanalizasyon tıkanıklıklarının şehirlerin en önemli sorunlarından birisi olduğunun altını çizen Alper Zahir, hizmet kalitesini artıran araç ve ekipmanları Çorum Belediyesi`ne kazandırmaya devam ettiklerini söyledi. Son teknolojiye sahip kanal temizleme aracının da bunlardan birisi olduğunu vurgulayan Zahir, “Ne kadar gelişmiş bir altyapıya sahip olursak olalım, zaman içerisinde yağmur suyu ızgaralarından giren, evlerden atılan yahut taşkınların getirdiği katı atıklar kanallar içerisinde tortulaşarak o kanalın kapasitesinin düşmesine neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde alımını gerçekleştirdiğimiz son teknolojiye sahip kanal temizleme aracı ile tüm kanalları temizliyor, tıkanıklıklara en kısa zamanda müdahale ediyoruz”; dedi.

Kombine kanal temizleme aracı ile insan gücüne gerek kalmadan kanalizasyonların temizlendiğini belirten Başkan Yardımcısı Alper Zahir, “Kombine kanal temizleme aracının üzerinde 8 ton kapasiteli atık tankı ve 6 ton kapasiteli temiz su tankı mevcut. 120 metre uzunluğunda basınçlı su hortumu var. Bu hortum kanal içerisinde 175 bar basıncında su püskürterek ilerliyor bu esnada tortulaşmış atık malzeme parçalanıyor. Hortum geri geldiği esnada bu parçalanan çökeltiyi bacaya çekiyor. Baca içerisine salınmış olan emiş hortumu ise bacaya gelen atık suyla birlikte parçalanmış tortuyu emerek katı atık haznesine alıyor. Bu işlemin tamamlanmasının ardından araç içerinde atık su haznesindeki tortular ve katı atıklar süzülerek atık su tekrardan bacadan kanal içerisine bırakılıyor. Bu sayede kanal içerisinde hiçbir katı atık, tortu ve çökelti kalmıyor.”; dedi.

17 Ocak 2017
186 kez görüntülendi