40 Milyon TL’lik Kentpark yılsonunda bitecek

Çorum tarihinin tek seferde yapılan en büyük parkı olma özelliğini taşıyan Kentpark’ın inşaatı bir yandan devam ederken, Çorum Belediyesi tarafından parka dikilecek olan yetişmiş ağaçlar da Çorum’a geldi. Başkan Külcü’nün seçim öncesi taahhüt ettiği projeler arasında yer alan Kentpark, 2017 yılı sonunda tamamlanıp hizmete sunulacak.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Kentpark’a dikilmek üzere yurtdışından gelen yaşları 15 ile 30 arasında değişen yetişmiş yapraklı ve iğneli ağaçları Park ve Bahçeler Müdürlüğü fidanlığına giderek inceledi. Park Bahçeler Müdürü Eyüp Aytekin’den ağaçlarla ilgili bilgiler alan Başkan Külcü, Kentpark’taki çalışmalarda son aşamaya geldiklerini söyledi.

Kentpark’ınÇorum için büyük bir yatırım olduğunu kaydeden Başkan Külcü, “Her yaştan hemşehrimizin rahat ve konforlu vakit geçireceği kaliteli bir yaşam alanı olacak parkımızşekillenmeye başladı. 2017 yılı sonuna kadar bitecek, bütün planlarımızı ona göre yaptık” dedi.

Kent Park’a dikecekleri yetişmiş ağaçların 150 tırla Türkiye’ye nakledildiğini vurgulayan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “200 dönümlük parkımız etrafındaki alanlarla birlikte 300 dönümlük bir kentsel alana dönüşecek. Kentpark’ın içinde 3500 tane yaşları 15-30 yaşları arasında yetişmiş ağaç olacak. 200 bin adet çalı türü bitki dikilecek. Bu dikilen ağaç ve bitkiler 1 kaç yıl içerisinde Kentpark’ırengârenkbir hale getirecek.Kent Parkımızın yapımı bitkilendirmesiylebirlikte tamamen tamamlandığında 40 milyon TL’ye mâl olacak. Böyle bir çalışma şimdiye kadar hayal edilmemiş bir çalışma.” dedi.

Avrupa şehirlerine özgü bir park

Kentpark’ın, Yeni Çorum olarak adlandırılan ve gelecek yıllarda şehrin merkezi olarak planlanan böyleye yakın bir alanda olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “Avrupa’daki kentlerin hemen hepsinde bu büyüklükteki parkların varlığına şahitoluyoruz. Türkiye’de ne yazık ki böyle alanlar oluşturulmadı. Çorum’umuzda da böyle alan yoktu. Bu projemiz ve girişimimizle şehrimizdeki büyük bir eksikliği de gidermiş olacağız. Uzun süren bu çalışmamızın sonucunu inşallah 2017 yılının sonunda göreceğiz.” dedi.

Açık hava spor kompleksi olacak

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum tarihinin en büyük park projesi olan Kentpark’ta her yaştan ve her gruptan insanı düşündüklerini söyledi.

Park içerisinde oluşturacakları yapay gölet, çocuk oyun alanları, bisiklet yolu, yürüyüş yolu, renk bitkileri bahçesi, piknik alanları, çay bahçesi ve otoparkının yanında futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortu ile giyinme ve soyunma odalarının tamamlanmasıyla birlikte Kentpark’ın adeta büyük bir açık hava spor kompleksi olarak da Çorum halkına hizmet vereceğini kaydetti.

Türkiye’nin en büyük biyolojik arıtmalı göleti

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Kentpark içerisinde 25 bin m2büyüklüğünde bir yapay gölet yer alacağını hatırlatarak bu yapay göletin Türkiye’deki en büyük biyolojik arıtmaya sahip gölet olduğunu vurguladı.

20 Ocak 2017
180 kez görüntülendi