Yeni Anayasa Paneli gerçekleştirildi

`Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi` konulu panel geçtiğimiz Cuma akşamı Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu`nda gerçekleşti.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan`ın moderatörlüğündeki panelde Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selman Öğüt ile Gazeteci-Yazar İdris Kardaş konuşmacı olarak yer aldı.

Sunuculuğunu Bülent Özkömürcü`nün üstlendiği programa Düvenci Belediye Başkanı Necmettin Yalçın, bazı daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen panelde söz alan İdris Kardaş, Anayasa değişikliğinin neden gerekli olduğu ve bu sürece nasıl gelindiğini anlatırken Selman Öğüt ise yeni sistemin neler getireceğini izah etti.

CANDAN: `BU MİLLET BİR DAHA FATURA ÖDEMEK İSTEMİYOR`

Panelin açış konuşmasını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmelerden bahsederek İslamofobi ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi olaylara değindi.

16 Nisan`da yapılacak referandum süreci öncesinde Avrupa`da tırmanan Türk düşmanlığı ve İslamofobi`nin iç siyaseti de etkilediğini belirten Turhan Candan, Ortadoğu`da yaşanan olaylara da dikkat çekti.

Türkiye`nin hem içerde hem de dışarda terör örgütleri ile mücadele ettiğini hatırlatan Candan, “Darbe sürecinden alnının akıyla çıkan bu ülke ve aziz milletimiz, basiretiyle krizleri çözdü”; dedi.

“Milletimiz, önüne doğru seçenekler geldiğinde ve adam gibi adamlar çıktığında tüm krizlerin üstesinden gelinebileceğini ortaya koydu”; diyen Candan, “Krizlerden bunalan bu millet bir daha fatura ödemek istemiyor”; diyerek Türkiye`nin 16 Nisan`da rahat bir nefes alacağını kaydetti.

KARDAŞ: `DEMOKRASİ SORUNU ÇÖZÜLECEK`

Gazeteci-Yazar İdris Kardaş, 16 Nisan`da halkoyuna sunulacak yeni sistemin demokraside yaşanan problemleri çözeceğini söyledi.

Türkiye`de sistem değişikliğine gidilmesinin nedenlerine değinen İdris Kardaş, “Biz aslında demokratik bir ülke değiliz. Bunun için halkın seçtiği isimler mi bu ülkeyi yönetmiş bakmak lazım”; dedi.

1950`li yıllara kadar tek partili sistemin hakim olduğu Türkiye`de sonraki dönemlerde ise millet iradesinin darbelerle sürekli kesintiye uğradığını hatırlatan Kardaş, “Halkın seçtiği isimlere karşı hep antidemokratik müdahaleler olmuş”; diye konuştu.

AK Parti`nin iktidara geldiği ilk tarihten bu yana da sürekli darbe girişimlerinin yaşandığını hatırlatan Kardaş, “İktidar mensupları sağlam durmasaydı demokrasi yine kesintiye uğramış olacaktı”; değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye`de 92 yılda 65 hükûmet kurulduğunu ve bunlar içinde sadece 5 başbakanın halkın seçtiği isimler olarak ülkeyi yönettiğine işaret eden Kardaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Askerin atadığı Başbakanlar`ın yanı sıra koalisyon hükûmetlerinde de halkın seçtiği isimler devleti yönetemedi. Batı`daki refahın nedeni, sahip oldukları demokrasi . Biz kendimizi yönetememişiz ki ülkemiz gelişsin, kalkınsın. Çünkü bizim seçtiklerimiz bizi yönetememiş. Demokrasi açısından doğru bir sistem olan Cumhurbaşkanlığı sistemi bu sorunu çözecek. Parlementer sistemlerde Cumhurbaşkanlığı semboliktir. Bizde öyle değil, çünkü sınırsız yetkileri var. Türkiye o nedenle şuan ne parlementer sistemle, ne de Başkanlık sistemiyle yönetiliyor. İki arada kalmışız. Dünyada sistemi olmayan tek ülkeyiz. Türkiye`de tüm Cumhurbaşkanlığı seçimleri krize neden oldu. Yaşanan krizler, sistemsizlik sorununu doğurdu. Bu sorunu bugün çözemezsek ne olur, iyi düşünmek lazım. Yeni sistem bugünkü Cumhurbaşkanı için değil asıl ondan sonra gelecek yöneticiler için de lazım. Demokrasi sorununu çözecek yeni sistemle birlikte milli irade tam sağlanacak, istikrar sürecek.

Peki burada bir rejim değişikliği söz konusu mu? Hayır, çünkü bizi yönetecek kişi yine seçimle işbaşına geliyor. Yani demokrasiden kopma yok. Ancak yönetim babadan oğula geçiyorsa bu monarşidir, rejim değişikliğidir. Sözün özü, yeni sistemde halk seçimle yöneticilerini belirleyecek. Yani sistem değişikliği, rejim değişikliği değil. Sandık yolu açık olduğu için demokrasiden başka bir seçenek yok.”;

ÖĞÜT: `YENİ SİSTEM, YARALARA MERHEM OLACAK`

Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selman Öğüt, yönetimsel problemlerin çözümü için Türkiye`de ciddi bir sistem değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerin güçlü hükûmet sistemleri ile yönetildiğine işaret eden Selman Öğüt, “Güçlü bir hükûmet olmadan Türkiye`nin başındaki belalar nasıl defedilir?”; diye sordu.

Türkiye`de yaşanan darbe ve krizlerin yol açtığı problemlere işaret eden Yrd. Doç. Dr. Öğüt, yeni sistemin getirileri hakkında bilgiler vererek şöyle konuştu:

“Bürokratik vesayetle halkın iradesine balans ayarı vermeye çalışanlar çıkmış bu ülkede. Sistem ve tek adam tartışmaları bundan 200 yıl önce ABD`de de yaşanmış. Demokrasilerde yetki tanınan, hak verilen kimseye sorumluluk da yüklenir. Örneğin, ehliyet sahibiysen trafik kurallarına uymak zorundasın, uymazsan cezayı yersin. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı`na sınırsız haklar tanınmış ama yasal anlamda sorumluluğu yok. Yetki verdiğiniz makama sorumluluk vermiyorsanız o kişi hesap verebilir değildir. Aslında Türkiye`deki bu sistem, parlementer sistem de değil. Zira Cumhurbaşkanı`na tanınan haklar sembolik değil. Üstelik Cumhurbaşkanını doğrudan halk seçiyor. Mevcut sistemde halk Başbakanı dahi doğrudan seçemiyor. Yeni sistemle birlikte halk icracı Cumhurbaşkanı görmek istiyor.

Dünya geneline baktığımızda güçlü yönetimler dikkat çekiyor. Çünkü gelişmiş ülkeler güçlü hükûmet sistemleriyle yönetiliyor. Sağlam hükûmetler, sağlam yönetim ve sağlam ekonomi demek. Yasama ile yürütme uyum içinde çalıştığı müddetçe hizmetler sağlıklı yürür. Hükûmet sistemi demek, aslında o devlet için dünyada varoluş savaşı demek. Güçlü bir hükûmet olmadan Türkiye`nin başındaki belalar nasıl defedilir? Yönetimsel problemlerin aşılması için ciddi bir sisteme ihtiyaç var. O nedenle yeni sistemin bu anlamda yaralara merhem olacağına inanıyorum.”;

Soru-cevap bölümü ile devam eden programın sonunda panelistlere teşekkür plaketi verildi.

14 Mart 2017
184 kez görüntülendi