AbdulhamidHan Camiinde ilk Cuma namazı kılındı

Çorum Belediyesi tarafından yaptırılan ve eğitim camiasının hizmetine sunulan Prof. Dr. Hayrettin Karaman İmam Hatip Lisesi Külliyesi yerleşkesi içerisinde inşa edilen uygulama camii ibadete açıldı. Belediye tarafından yaptırılan ve Çorum’un ikinci dört minareli camisi olan Abdulhamid Han Camii, cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı.

Cuma namazı sonrasında camiyi gezen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, İmam Hatip Lisesi Külliyesi içerisinde yapımını tamamladıkları Abdulhamid Han Camiinde namaz kılmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın, Belediye Başkan Yardımcıları Zeki Gül, Ahmet Yabacıoğlu, Alper Zahir ve Turhan Candan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Kır ve Okul Müdürü Hayri Yıldırım’la birlikte kıldıkları Cuma namazının ardından gençlerle sohbet etti.

Güzel işlere vesile kıldığı için Rabbime şükürler olsun
Akşemseddin Camii ile başlayan süreçte son birkaç yıl içerisinde Abdibey Camii, Hz. İbrahim Cami ve Abdulhamid Han Cami olmak üzere dört büyük cami inşa ettiklerini belirten Külcü, “Güzel işlere bizi vesile kıldığı için Rabbime hamd ediyorum. Bu belediyecilik açısından da farklı bir vizyondur ama onun ötesinde bir Müslüman olarak, bir Müslüman yönetici olarak sorumluluğun ifasıdır. Abdulhamid Han Camimiz estetik olarak da farklı bir mimariye sahiptir” dedi.

Böyle güzel eserlerin inşaasına devam edeceğiz
Abdulhamid Han Camiini en başından beri İmam Hatip Lisesinde okuyan çocukların tatbikat yapacakları bir cami olarak planladıklarını ifade eden Başkan Külcü, “Bugün bir evladımız namazı kıldırdı, hutbeyi başka bir evladımız okudu. İnşallah bu tür eserlerin inşasına devam edeceğiz.” dedi.

Sultan Abdulhamid Han’ın adının Çorum’da bugüne kadar hiçbir yere verilmediğinin altını çizen Başkan Külcü, “Böyle güzide bir eserin üzerinde de Cennet mekan Sultan Abdulhamid’in adı yaşayacak. İnanıyorum ki buraya ibadete gelenlerin O’nun ruhuna bir Fatiha okumasına vesile olacak. Belediye olarak şehrin muhtelif yerlerinde cami, Kur’an kursu yapmaya devam ediyoruz. Bunları ecdadımıza karşı, bu topraklara karşı ve bizden sonraki nesillere karşı bir sorumluluk olarak görüyoruz. Allah bundan sonra da bu tür hizmetleri yapmayı bizlere nasip etsin.” dedi.

Müftü Akın’dan Başkan Külcü ve Belediyeye teşekkür
İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın, Belediyenin Çorum’da cami, Kuran kursu yaptırıp kendilerine teslim ettiğini, bu yönüyle Türkiye’ye örnek bir çalışma yaptığını ifade etti. Akın, “Ulu hakan Abdulhamid’in adıyla inşa edilen bu caminin İmam Hatip Lisesi Külliyesi içerisinde olması da ayrı bir güzellik. Burada yetişen öğrencilerimiz yarının iyi yetişmiş maneviyatlı birer bireyler olacaklar ve her alanda güzel işlere imza atacaklar” diye konuştu ve Çorum’un Muzaffer Külcü gibi bir Belediye başkanına sahip olduğu için din hizmetleri açısından çok şanslı olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’de örneği olmayan bir eser
Çorum İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Kır, içerisinde barındırdığı birimler, büyüklük, işlevsellik ve mimarisi ile Türkiye’de bir başka örneği bulunmayan bir külliye olduğunu ifade etti. Hüseyin Kır, “Böylesine güzel bir eseri Çorum’a kazandırdığı için Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’ye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Hayreddin Karaman İHL Müdürü Hayri Yıldırım da yaptığı konuşmada “5. sınıftan aldığımız öğrencilerimizin 12. Sınıfa kadar her ihtiyacının karşılanabilecek donanımlı bir külliye haline geldik. Bu hizmetleri ve eserleri Çorum’a kazandıran Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’ye ve Belediyemize bütün destekleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

13 Kasım 2017
1.051 kez görüntülendi