Ahmet Özol’un sergisi Pazartesi günü

Ressam Ahmet Özol’un resimlerinden oluşan “Kibele 2” resim sergisi pazartesi günü açılacak.

Figüratif resimleriyle tanınan Ahmet Özol’un son dönem eserlerinden oluşan sergisi 2 Nisan Pazartesi Günü saat 14.30’dan itibaren sergilenmeye başlanacak. Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Çorum’da bir dönem öğretmenlik görevi de yapan Ahmet Özol’unKibele’nin resimlerinden oluşan sergisiniÇorumluların beğenisine sunacaklarını belirtti.

Ressam Ahmet Özol’un açacağı sergi hakkında bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Özol’un Kibele 2 sergisinde yaklaşık 50 civarında eserin yer alacak.Özol’un sergisinde, yeni tasarımladığı Anadolu Serisi’nden kompozisyonlar ile “Kibele“  yorumlamaları yer alacak. Yağlıboya ve akrilik tekniğiyle sergide elli tablo yer alacak. Ahmet Özol’un tablolarında, Anadolu’nun kadim kültürünün izlerini süreceğiz. Sergiye hemşerilerimizi davet ediyorum” dedi.

Çorum Belediyesi Sanat Müzesi ve Galerisi’ndeki resim sergisinin açılışına Çorum halkını davet eden Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, serginin 26 Nisan’a kadar açık kalacağını dile getirdi.

AHMET ÖZOL KİMDİR?

1945 Yılında Balıkesir’in Gönen kazasında doğdu. Sanat eğitimini Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde ve lisans düzeyi eğitimini de Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. 1973’te Fransız Hükümeti’nden kazandığı sanat bursu ve ilgili programı gereği bir yıl Fransa’da (Paris) kaldı. Profesör olarak çalıştığı Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden 2010 yılında emekliye ayrıldı. Halen İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapmaktadır.

2012 Ocak ayında “Sanat Eğitimi ve Tasarımda Temel Değerler” isimli kitabı yayınlandı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok sergi, konferans, çalıştay, sempozyum etkinliğinde yer aldı. Türkiye’de çeşitli müzelerde 6 adet yapıtı ile yine Türkiye’de ve K.K.T.C. devlet arşivlerinde yapıtları yer almaktadır.

SAKUDER (Ankara) tarafından 2013 yılında Plastik Sanatlar Ödülü verildi ve derneğin onur üyesidir. UNESCO (Paris) tarafından Mart 2015 ’te düzenlenen konferanslar (PERL) için “Sinergie -I- ” isimli tablosu simge olarak seçildi. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

30 Mart 2018
355 kez görüntülendi